333 Het is niet onmogelijk, dat Engeland in deze concessiën een middel zag om Frankrijk's behaalde voordeelen, dank zij het optreden van die mogendheid bij het verdrag van Simonoseki, zooveel mogelijk te verminderen. In dien tusschentijd liet de Engelsche gezant te Tokio niet na elke gelegenheid te benutten om Japan naijverig op Rusland te maken, onder het betoog, dat dit rijk Japan beroofd had van de in den oorlog behaalde voordeelen, en dit betoog kon te meer klemmend zijn, nu Engeland er zich op kon beroepen, dat het zich, zij het ook zjjns ondanks, onthouden had van eenig optreden ten bate van China. De onderstelling is dan ook zeker niet gewaagd, dat het Engeland in die dagen welkom zou zijn geweest, als het krachtige, moedige Ja- pansche leger in vereeniging met de vernieuwde vloot zich op Rus- lands strijdkrachten had geworpen. Het practische en helderziende Japan scheen ooren te hebben naar de inblazingen van het Foreign Office; de toestand in Korea, zoo zeer bedreigd door Ruslands invloed, benijd door de overwinnaars van Ping-Yang, was een uitstekend voorwendsel tot vijandig op treden 1). Deze verwikkelingen namen een zoodanigen omvang aan, dat de grootsche plannen van den Czar ernstig bedreigd werden, toen plotseling Europa werd opgeschrikt door het zich mengen van eene andere mogendheid, met name Duitschland, in de Chineesche quaestie. Het optreden van het Duitsche rijk geschiedde op zulk eene be sliste wijze, dat de zaken in het Oosten daardoor dadelijk een geheel ander aanzien kregen. Het optreden van Duitschland te Kiao-tcheou Aanleidende oorzaken. De interventie van Duitschland in Oost-Azië vond haar oorzaak in 1) Dat het optreden van Engeland te Tokio, door geheel Japan niet zuiver aan rid derlijkheid "werd toegeschreven, kan blijken uit hetgeen hieromtrent geschreven werd in de Jiji te Yokohama van September 1897 „11 est ridicule d'imagiaer qu'il existe une alliance anglo-japonaise, paree que le marquis „Ito et Lord Salisbury se sont vus, lors de la visite de l'envoyé imperial a Londres. Les „sentiments clievaleresques n'entrent généralemont pour rien dans les affaires internationales. ,L' Angleterre ne fait pas exception a la regie „Elle favorise ses propres intéréts et ne soucie point les souffrances d'autrui."

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 365