336 Op den 15den November bezette admiraal von Diedericbs de baai van Kiao-tcheou en den 26sten Januari daaraan volgende, bracht het stoomschip „Darmstadt" een bataljon bezettingstroepen. In het begin van het jaar 1898 was de staatkundige verhouding zoodanig, dat Duitschland weigerde te discuteeren over de bezetting van Kiao-tcheou; de gouverneur van Chan Toung werd van zijn pest teruggeroepen en de omstreken van de baai van Kiao-tcheou werden uitsluitend aan Duitschland afgestaan met uitzondering voor wat betreft de mijnen en de spoorwegen, in welk opzicht China elke concessie weigerde. Weldra (8 Januari 1898) liep het gerucht, dat Duitschland, bij wijze van protectoraat, door Keizer Wilhelm II ontworpen, volgens sommigen voor 99, volgens anderen voor 50 jaren de baai van Kiao-tcheou gepacht had van Chinadoch, hoe het zij, een feit was het, dat Duitschland op brutale wijze voor langen tijd voet aan wal had gezet in China en dat bij eene eventueele verdee ling van het Hemelsche Rijk het niet te laat zou komen om eenig aandeel van den buit te verwerven. Het dagblad „Italia" geeft den gedachtengang van de toenmalige Duitsche diplomatie weer met de volgende kenschetsende woorden „L'Allemagne u'admet pas que i'Extrême-Orient puisse appartenir „plus ou moin8 a l'Angleterre, a la Prance, a la Russie. Se sentant „une force égale a la leur, elle veut aussi partager leurs conquêtes. „Elle ne veut ni les inquiéter, ni disputer leurs possessions plus „ou moius légitimes. Seulement elle juge qu'il y a de la place au soleil „pour tout le monde et notamment pour ceux qui ont assez de force „pour en choisir et en garder une" 1). Hoe het zij, het staat vast, dat Duitschland besloten is de eenmaal verkregen rechten in China krachtig te handhavende door den Duitschen gezant verworven privileges werden door de reis van Prins Heinrich bekrachtigd, die den 13den Mei 1898 te Peking arriveerde, na den 6den te voren te Kiao-tcheou te zijn gedebarkeerd, en in de hoofdstad van het Chineesche rijk op een ongekende luisterrijke wijze werd ontvangen, ongekend, omdat hem de hoogste onderscheiding 1) La Chine, blz. 53.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 368