340 mouth een onderhoud heeft plaats gehad, waarbij Duitschland zich welwillend bereid verklaarde zich buiten de zaken in Egypte te hou den en Engeland als con tra-beleefdheid Duitschland vrij spel liet in China, wellicht niet van allen grond ontbloot was en mogelijk ook de meening van die dagen gewettigd, dat beide rijken hunne geza menlijke bemiddeling aan de Chineesche regeering wilden verleenen tot het sluiten van voornoemde leening, uit angst, dat die aan Rus land zou worden gegund. De occupatie van Port Arthur door Rusland. (18 December 1897). Toonde Engeland, zooals wij zagen, zich oogeDschijnlijk bevriend ten opzichte van Duitschlands politiek in Oost-Azië, Rusland daaren tegen was geenszins van plan eveneens eene vriendschappelijke houding aan te nemen of zich even weinig energiek te toonen als andere natiën. De Russische bladen apprecieerden zeer de wijze van kastijding Daar aanleiding van den moord op de katholieke zendelingen en hoopten dat de Duitsche vestiging te Kiao-tcheou eene blijvende zou zijn; doch dadelijk werd daaraan toegevoegd de meening, dat na Duitsch lands krachtig voorbeeld, andere mogendheden onmiddellijk moesten optreden om gelijksoortige concessiën te verkrijgen als het Duit sche rijk. Hierover schreef o.a. de „Novosti", dat de Japansch- Chineesche oorlog duidelijk de machteloosheid van het Hemelsche Rijk had doen uitkomen en zinspelende op het optreden van Duitsch land, kwam dit blad tot de conclusie, dat van af het oogenblik, dat dit rijk de Chineesche landen als „res nullius" was gaan beschou wen, niemand meer aan Frankrijk, Rusland en Engeland kon beletten om op gelijke wijze te bandelen. De meening van de Russische pers was, dat door den voenmaligen stand van zaken slechts twee op lossingen mogelijk waren en welof het statu quo zou in China hersteld worden, öf Frankrijk, Rusland en Engeland moesten gelijke stappen doen als reeds door Duitschland waren gedaan. De Russische regeering bleef in den eersten tijd neutraal, zoo zelfs, dat men in die kalme houding te Berlijn een soort van instemming zag en men in Frankrijk zelfs een oogenblik weer het oude spook

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 372