345 nu toe Eageland aileen in staat ia van dezen toestand de onmid dellijke voordeelen te genieten. Aldus was bet Engeland gelukt de economische reorganisatie van China voor te bereiden en dank zij bovenstaand verdrag beheerschte het vrijwel den toestand. Dit verdrag, dat aan de waakzaamheid der Russische, Duitsche en Japansche diplomatie stellig was ontsnapt, bezorgde het Britsche rijk een dusdanigen overwegenden invloed, dat in geval van eene toekomstige verdeeling van het Hemelsche Rijk, het grootste en meest belangrijke deel wel aan Engeland te beurt zal vallen. Een merkwaardig verschijnsel in het politieke leven was, dat juist in die dagen, afkeurende berichten uit Eageland kwamen betreffende inhalige plannen van Frankrijk om de hand te willen leggen op het eiland Hainan. Houding van Rusland ten opzichte van het Chineesch- Engelsch verdrag. Het Chineesch-Russisch Verdrag van 15 27 Maart 1898. Zooals altijd, trad ook nu weer Engelands grootste tegenstander in Azië, Rusland, handelend op, na het bekend worden van het Chi- neesch-Engelsch verdrag. Onmiddellijk begonnen nieuwe onderhandelingen van de Russische diplomatie te Peking; zj eischte préciseering van de positie in Port Arthur en in Korea, waar tengevolge van eene Japansche intrige stemmen opgingen om den controleur van fiaancieën en de Russische militaire instructeurs terug te zenden. Rusland eischte een contract, waarbij Taliën wan en Port Arthur voor den tijd van 99 jaren verpacht zouden worden, en waarbij toegestaan werd de aanleg van een spoorweg naar beide plaatsen onder dezelfde voorwaarden als bij dien in Mantsjoerije waren over eengekomen. Toen den Eagelschen gezant te St. Petersburg van deze onder handelingen mededeeling werd gedaan, voegde Graaf Mouraview daar aan toe, dat, zoo het pachtconiract gesloten werd, Taliën wan voor den algemeenen handel geopend zou worden, evenals andere open havens in China. In de „Messager officiel", den 30st(m Maart 1893 te Petersburg

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 377