IETS OVER EENRAILIGE SPOORWEGEN. (Met Plaat III). Binnenkort zal bij het korps genietroepen ter beproeving aanko men eene ruime hoeveelheid eenrailig spoorwegmaterieel, systeem Caillet. Belangstellenden verwijzende naar de uitvoerige artikelen over dit materieel geschreven in de Mitth. 1895 en 1898 en de Revue technique 1895 No. 7, achtten wij het niet ondienstig de aandacht op den eenrailigen spoorweg te vestigen. Een enkel woord tot toe lichting van de plaat Het eigenlijke spoorwegmateriaal bestaat uit rechte elementen van 5, 2.5 of 1.25 M. lengte en gebogen elementen (bochten) lang 5 of 2.5 H. met verschillende stralen beschreven; de voor het korps genietroepen uitgezonden bochten hebben 5 en 10 M. straal. De elementen bestaan uit Yignola rails, rustende op dwarsliggers, dat zijn ijzeren platen, wier afmetingen verschillen naar den aard van den bodem, en die op de rails worden geschoven. De rails worden onderling verbonden door lasschen zonder bouten; de lasschen bestaan uit omgebogen stalen platen, waarin de railvoet met eenige speling past, en waarin de rail desnoods met wigjes kan worden vastgezet (fig. 1). De rails, met daarop geschoven dwarsliggers, worden een voudig op den grond gelegd; heeft de lijn een meer duurzaam karakter, dan kunnen de dwarsliggers met behulp van tirefonds op onderliggers nader worden bevestigd 1). Wissels en kruisingen worden gevormd met behulp van plateD, waarop verschillende sporen samenkomen; bjj de wissels is een van de sporen bewegelijk en wordt met behulp van stuitplaatjes en gren dels, die met den voet worden bewogen, in de gewenschte richting gebracht (fig. 2). 1) Bochten met grooten straal worden uit rechte elementen samengesteld, wat moge lijk is door de speelruimte, die de rails in de lasschen hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 380