349 Voor uitwijkplaatsen, waarbij het hoofdspoor doorloopt, gebruikt men een uitwijkstuk, d.i. een losse goot, die over het hoofd- en het zijspoor wordt gelegd en met klemschroeven wordt vastgezet (fig. 3). De rails wegen per M. 4.5 tot 12 K.G., waaronder het gewicht van de dwarsliggers begrepen is. Het rollend materieel bestaat uit zeer verschillende typen van wa gentjes en rijtuigen, ingericht voor beweging door handenarbeid of door paarden. Het laadvermogen wisselt af van 300 tot 5000 K.Gf.de grootere wagens en rijtuigen, die tot voor 16 personen zijn ingericht, zijn op „bogies'' gemonteerd de kleinere rusten op twee raden, geplaatst in de as van het voertuig en voorzien van omgebogen randen. Oader de wagens bevinden zich verder ijzeren ondersteuningen, zoo- dat zij onder eene kleine helling kunnen worden neergezet. Voor Indië zijn uitgezonden de types voorgesteld in de figuren 4, 5 en 6, de beide eersten bestemd voor handbeweging, de laatste voor paardenkrachthet laadvermogen bedraagt resp. 300, 300 en 1500 K.Gr. Mag men den fabrikant gelooven, dan heeft „Caillets monorail" de navolgende voordeelen 1. Een gelijkmatig en niet onderbroken rij vlak, onafhankelijk van oneffenheden van den weg en waarlangs zoowel breekbare waren als zware ladingen kunnen worden vervoerd. 2. Besparing van 4/5 aan beweegkracht vergeleken bij vervoer langs gewone wegen. 3. Déraillement niet mogelijk. 4. In dalingen is het niet mogelijk, dat wagentjes „er van door „gaan", zooals bij tweerailige sporen wel geschiedt. 5. De geringe hoogte van het laad vlak maakt laden en lossen gemakkelijk. 6. Het leggen van den weg vereischt weinig nauwkeurigheid. 7. Onderleggers en ballast evenals effening van den weg zijn overbodig, verleggen van een eenmaal gelegde lijn geschiedt gemakkelijk en zonder veel onkosten. 8. Voor het leggen en het gebruik is geen technisch personeel noodig. 9. Het materieel is gemakkelijk te verzenden en op te stapelen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 381