350 het weegt minder dan de helft van tweerailig spoor, wat belangrijke besparing in transportkosten medebrengt. 10. De kosten van onderhoud zijn zeer gering een gelegde lijn kan belangrijk van zijn plaats geraken, zonder dat het transport onderbroken behoeft te worden. Dwarsliggers kunnen worden vervangen zonder de rails op te nemen. Een gebroken rail wordt hersteld door het opschuiven van een lascb. 11. De aanlegkosten zijn veel geringer dan van een karreweg of van een spoorweg met twee rails. Tegenover deze voordeelen staan verschillende nadeelen 1. Door de lengte vaa de rails en de onbewegelijke verbindings wijze met de dwarsliggers, laat de aansluiting op oneffenheden van het terrein te wenschen over en zal onderstopping noodig blijven. 2. Doordat de wagens bewogen worden door personen of dieren, die er Daast loopen, is het noodig naast de rail een begaanbaar pad te maken; zoolang er transporten langs de monorail plaats vinden, is de benoodigde breedte zeker niet minder dan bij het gebruik van tweerailig spoor. 3. Transporien van zware lasten (b.v. vuurmonden) zijn langs de monorail niet mogelijk. 4. De beweegkracht wordt niet geheel gebruikt om den last voort te bewegeD, maar ook gedeeltelijk om dien in evenwicht te houden. Teneinde een denkbeeld te geven van het transport, dat langs een monorail mogelijk is, zij het volgende aangeteekend. Bij de Mozes bronnen te Suez vervoerde een koelie in 10 uur 22 zakken kalk a 50 K.Gf., dus 1100 K.Gf. over een afstand van 500 M.met behulp van de monorail steeg dat transport tot 200 zakken 10000 K.Gf. De 500 M. lange spoorlijn werd binnen 6 uur gelost en gelegd in dienzelfden tijd waren tien wagentjes in elkaar gezet. Bij de steengroeven te Erquy vervoerde men bij transporten over 50 Meter en 12 uur werkens bij gebruik van a. Decauviile materieel; (2 man in 42 tochten) 21. M8. b. Kruiwagens (1 man in 57 tochten) 2.85 M3. c. Monorail (1 man in 52 tochten) 10.4 M3. De transportkosten bedroegen resp, per M3. fr. 0.285, fr. 1.05,

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 382