354 enkele garnizoenen of bataljons in het bezit der nieuwe keukens zijn. Deze koks krijgen dan, evenals nu, hunne gewone soldij en eten kosteloos mede uit de menage, doch men geve hun gelegenheid om in hun beroep promotie te maken en korporaal en sergeant te worden. Stel verder, dat als „chef de cuisine" zal worden aangesteld een sergeant, of sergeant-majoor (later uit het kokspersoneel zelf aan te wijzen), die den dagelijkschen dienst in de keukens controleert, de kleine vivres inkoopt, de meoagerekening aanhoudt, het vivres- magazijn beheert en verantwoordelijk is aan en gecontroleerd wordt door een officier van administratie, die de vivres keurt, etc., het geheele toezicht heeft over de garnizoenskeuken en verantwoordelijk is aan den garnizoenscommandant. De officieren van den dag komen ieder voor hun eigen bataljon het eten keuren, enz. en rapporteeren hunne bevindingeu aan den kapitein v/d week van hun bataljon, die aldus niet zelf ook nog eens naar de keuken behoeft te gaan. Zou het nu eene utopie zijn eene dergelijke eenvoudige en prac- tische inrichting der menage te scheppen? Men moet breken met de sleur, dat is zoo! mais après?.... Ook het 10 daagsch fourageeren en het uitreiken van vleesch en brood zou door bovenbedoelden officier van administratie kunnen plaats hebben. In dit geval zou men dus ten behoeve van de keuken en het fourageeren een specialen officier van administratie moeten aanstellen, daar anders zijn dienst te druk zou worden om te kunnen worden waargenomen bij zijne functie van kwartiermeester van een bataljon of van het garnizoen. Doch ik erken, dat de tegenwoordige manier van 10 daagsch fou rageeren, enz. ook zeer goed kan behouden blijven; slechts ter wille van de volledigheid en van het zoo min mogelijk onttrekken van officieren aan hun eigenlijken dienst werd dit laatste aangevoerd Nieuw, ik weet het, zijn deze ideeën niet. Het Nederlandsche leger bezit de Senkingsfornuizen (ik meen reeds meer dan 10 jaren), en is er ook toe overgegaan de menage uit handen van de compag niescommandanten te nemende marine heeft sinds lang de z.g. rijksvoeding, dus zou het zeker aanbeveling verdienen om ook eens te kijken op welke wijze de menage daar ginds beheerd wordt, maar

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 386