NOG EENS: SCHOT ZONDER KNAL EN VLAM. Geachte Heer Redacteur In de eerste aflevering van ons tijdschrift komt een artikei voor over het schot zonder knal en vlamdat wellicht tot verkeerde gevolgtrekkingen aanleiding zou kunnen geveD, waarom het zijn nut kan hebben daarop nog even terug te komen. Leest men dit artikel, dan denkt men te doen te hebben meteen splinternieuwe uitvinding, waarvan het succes zoo goed als verzekerd is en die spoedig ingrijpende gevolgen zal hebben.Maar reeds de eerstevoorloopige resultaten schenken de overtuigingdat Hum- chert's uitvinding spoedig het stadium van practische bruikbaarheid „zal bereiken. Het rook-, knal- en vlamlooze schot is ongetwijfeld een uit vinding, die voorbestemd is op den aard en het beeld van de toe- komstige gevechten een beduidenden invloed uit te oefenenei.z. De zaak staat echter m.i. eenigszins anders dan men uit het voorgaande zou opmaken. In April 1897 werd de uitvinding van overste Humbert, eerst door de maatschappij Hotchkiss en later door eenige officieren der Fransche marine-artillerie, aan een practisch onderzoek onderworpen. De resultaten waren niet geheel onbevredigend en gaven den heer Humbert aanleiding patent op zijn uitvinding te nemen. Evenwel, men was nog geenszins waar men wezen wilde, doch de uitvinder was vol hoop, dat het hem gelukken zou afdoende verbeteringen aan te brengen. Dit is nu weldra drie jaar geleden en voor zoover bekend, staan wij nog precies op hetzelfde standpunt, hetgeen zeker niet bemoedigend is en geen recht geeft tot de hiervoren bedoelde groote verwachtingen. Het vuurwapen zonder knal, rook en terugstoot werd in de meeste tijdschriften met een enkel woord besproken, soms met wantrouwen, doch meestal met weinig enthousiasme, over het algemeen nam men

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 389