373 of het van kolen voorzien van schepen op zee. De moeielijkheden door de Amerikaansche vloot ondervonden gedurende de blokkade en de onder nemingen voor Santiago, San Juan en Manilla deden meer dan ooit de noodzakelijkheid gevoelen van middelen om oorlogsschepen van kolen te kunnen voorzien gedurende den tijd, dat zij van hunne stations verwijderd zijn. Als een gevolg daarvan hebben ten minste zes uitvinders hunne plannen bij de gouvernementsambtenaren te Washington ingediend. Tot deze uitvinders behoort ook John E. Walsh, van Brooklyn, wiens methode werd beproefd bij Sandy-Hook; Mr. Walsh heeft gedurende een menschenleeftijd schepen geladen en gelost, en het wordt erkend, dat zijne ondervinding in die richting hem recht geeft op waardeering van zijne plannen. Hij werd daarom uitgenoodigd zijne denkbeelden te ontvouwen voor den president en de leden van eene vereeniging van marinearchitecten en ingenieurs op de jaarlijksche vergadering van dat lichaam. De groote moeielijkheid, die ontmoet wordt, wanneer een schip op zee van kolen voorzien moet worden, spruit voort uit het stampen of slingeren dan wel beide tegelijk, van de schepen. Hunne onderlinge positie veran dert voortdurend en de daaruit voortvloeiende moeielijkheden moeten wor den ondervangen door eene inrichting, die steeds met deze zich wijzigende omstandigheden rekening houdt. Hierop gebaseerd, heeft Mr. Walsh een systeem van glijdende gewichten of tegenwichten uitgedacht, waarmede hij vermeent de voornaamste moeielijkheden van het probleem op te lossen. Het van kolen te voorziene schip neemt zijn kolenschip op sleeptouw op eenen geschikten en behoorlijken afstand, 100, 300 of 500 voet. Yan de betings of van de ringbouten, dan wel van de kanonnen of masten van het voorste schip tot den top van den voormast van het kolenschip of naar een punt van den topmast worden twee kabels van ijzerdraad gespannen, gaande door blokken bevestigd aan de dwarszalingen van den mast van het kolenschip. Zij loopen eerst over enkele katrollen en ver volgens over vierschijfs-hijschblokken, waarna de binneneinden der kabels worden bevestigd over de trommels van twee hijschmachines achter den mast. Aan elk van de onderblokken der takels is een tegengewicht beves tigd, dat vermeerderd of verminderd kan worden naar gelang van omstan digheden. Met dat hijschtoestel zal 8 voet rijzing of daling of veranderde stand van het te laden schip een val of eene rijzing van één voet hij de tegen, gewichten veroorzaken. Deze laatste bewegen zich op en neer aan weerszijden van den mast in geleiders, waarmede zij zijn bevestigd met kragen, die hunne vertikale beweging toelaten. De geleiders zijn van ijzerdraadtouw met oogen, knop pen of gespen, die vrij kunnen ronddraaien. Onder elk gewicht bevindt zich een sterk springpolster, ingericht om plotselinge schokken op te nemen

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 405