381 paal bedraagt. Het tempo van 10' draf op 10' stap is èn voor ruiters èn voor paarden het meest aan te bevelen tempo, indien men buiten een afstandsrit om, een bepaalden afstand heeft af te leggen. Bij de proefmarschen, welke ik van October 1898 tot April 1899 maakte met mijn eskadron, ten einde de gevolgen der castratie na te gaan, bleek mij zulks ook overtuigend het geval te zijn bij den troep. Bovenbedoeld tempo mag men dus veilig als minimum voor een afstandsrit aannemen, voor hen, die niet naar een prijs dingen dan wel een record wenschen te maken. Een volgend punt van gewicht voor het bestuur of de regelings commissie is voorts het vaststellen door wie de paarden gekeurd moeten worden, op welk tijdstip, en welke eischen gesteld dienen te worden. Het keuren der paarden worde zoo mogelijk aan een geheel „Urtheils- fahige", althans aan eene onpartijdige jury van drie leden overgelaten. Hoewel ik cavalerie officieren van eenige ondervinding in de aller eerste plaats als juryleden zoude aanbevelen, daar zij de meeste kennis bezitten van hetgeen paarden in snellere gangen over groote afstanden kunnen verrichten, zoo komt het mij wenschelijk voor indien officieren van andere wapens mederijden, zoo zulks slechts eenigszins doenlijk is, een hunner in de jury zitting te doen nemen. Burgers behooren nimmer in een jury ter beoordeeling van de resul taten van een afstandsrit zitting te nemen, zijnde deze tak van sport een zuivere militaire. Ook paardenartsen acht ik hiertoe niet de aangewezen personen, daar zij over het algemeen op rijkunstig gebied weinig of geen ondervinding hebben en een bereden officier evengoed de conditie van een paard behoort te kunnen beoordeelen. Ter be paling van het uur, waarop de paarden gekeurd moeten worden, diene het volgende Bij korte afstandsritten keure men de paarden enkele uren na aankomst. Wil een dergelijke afstandsrit toch goed gereden zijn, zoo moeten de paarden in staat zijn na enkele uren terug te keeren, dan wel verder te gaan; voorts wordt hierdoor het jakkeren althans eenigs zins tegengegaan. De paarden bij aankomst dadelijk te keuren, zoude al van zeer weinig oordeel getuigen, daar een paard zeer goed schijnbaar vermoeid, b.v. bezweet en met slaande flanken, aan den

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 413