25 De Wet eischt dus, dat in iedere residentie van den krijgsraad door den Vorst in Indië dus door den Gouverneur-Generaal worde aan gesteld een auditeur-militair, die meester in de rechten is. In Nederland wordt dit voorschrift naar eisch opgevolgd in elk militair arrondissement residentie van eenen krijgsraad is een auditeur-militair op eene bezoldiging van f 3000. 'sjaars, dat is gelijk aan die van een Lid van het Hoog Militair Gerechtshof, onverschillig of het een rechtsgeleerd of militair lid is, want de tractementen zijn voor beide gelijk; alleen de auditeur-militair te Leeuwarden ontvangt f 2200 'sjaars. De positie van die rechterlijke ambtenaren in Nederland is van dien aard, dat zij jaren lang in hunne betrekking blijven, daarin soms vergrijzen, terwijl zij meermalen door familieleden worden opgevolgd. Dat die heeren volkomen in het militaire strafrecht, zoowel het for- meele als het materieele, te huis zijn, zal wel geen betoog behoeven. Gaan we nu na, hoe de betrekking van auditeur-militair bij de krijgsraden in Indië is geregeld, dan zien we daarin een groot ver schil ten nadeele van deze in vergelijking met hunne Nederlandsche collega's. Er zijn in Indië negen residenties van krijgsraden en slechts bij een dezer, n.l. bij die te Magelang, is een auditeur-militair benoemd; bij de overigen wordt die betrekking door rechterlijke ambtenaren en officieren als bijbaantje vervuld. Te Batavia, Soerabaija, Padang en Makasser zijn de ambtenaren bij het Openbaar Ministerie bij de op die plaatsen gevestigde Raden van Justitie (staatsblad 1848 N°. 11 art. 9), dat ,zijn dus de officieren van justitie en hunne substituten, met de functie van auditeur-militair bij den krijgsraad belast; aan die substituten worden gewoonlijk de werkzaamheden, aan de mili taire auditie verbonden, opgedragen. Te Palembang, Kota-Radja en Amboioa zijn de griffiers bij de Landraden op die plaatsen met de functie van auditeur-militair belast (staatsblad 1878 N°. 15a1881 N08. 204 en 257, en 1882 N°. 3). Te Pontianak en Bandjermasin zijn de luitenants-adjudant bij de respectieve garnizoens-bataljons met die functie belast (staatsbladen 1873 N°. 101; 1879 N°. 101 en 1894 N03. 176 en 177). Yoor al die titularissen is dus de betrekking van auditeur-militair

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 41