HET CHINEESCHE RIJK VAIV DEN TEGEAWOORDIGEiV TIJD. (Vervolg van blz. 347). Houding van Japan. Tijdens voornoemde onaangename politieke verwikkelingen had En geland niet nagelaten zijn gevoelens van vriendschap jegens Japan kenbaar te maken, waardoor zelfs gedachten aan een Engelsch-Japansch verbond werden opgewekt. Achtte toch het Britsche rijk zich reeds gekrenkt door de bezetting van Port Arthur, nog meer rechtstreeks werden de belangen van Japan door deze daad bedreigd. Bij de occupatie van Kiao-tcheou door Duitschland had de publieke opinie in Japan reeds op ernstige ontevredenheid geduid, vooral over de volgens Japan onwaardige en onwettige wijze, waarop die bezet ting had plaats gehadmaar, toen Rusland zich Port Arthur toeëi- gende barstte de woede algemeen los; men begreep volkomen, dat Europa met Japan speelde. Dezelfde mogendheid, die na den oor log, in vereeniging met Duitschland en Frankrijk Japan belet had zooveel mogeljjk voordeel van zijne overwinningen te plukken, die toen in de bezetting van de provincie Liao-Toung eene bedreiging van Peking had gezien, eischte nu die landstreek voor zich! De chauvinistische partij in Japan wenschte een onmiddellijk energiek optreden van de regeering, die de oogenbiikkelijke ontruiming moest eischen door Rusland en Duitschland van het door China aan hen afgestaan gebied. Alhoewel de militaire positie van Rusland in Oost-Azië vrij sterk was, zoo was het toch maar gelukkig, dat die oorlogzuchtige pers uitingen geen invloed hadden op de gedragslijn van den Mikado en van de regeering, want zoowel te land als ter zee zou Japan op dat oogenblik numeriek veel sterker geweest zijn. Het Russische eskader te Port Arthur kon zich onmogelijk meten met de Japansche vloot en bovendien was Japan in staat binnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 424