26 een bijbaantje; officier of substituut-officier van justitie tevens audi teur-militair of substituut auditeur-militair bij den krijgsraadgriffier bij den landraad tevens auditeur-militair bij den krijgsraadluitenant adjudant tevens auditeur-militair bij den krijgsraad. Als bijbaantje wordt die laatste betrekking dan ook meestal be schouwd moet zoo'n „tevens auditeur-militair" in zijne betrekking van substituut- officier van justitie de plaats verlaten om elders iu het belang der burgerlijke justitie werkzaam te zijn, dan blijven de krijgsraadzaken meestal onafgedaan liggen, want het behoort tot de zeldzaamheden, dat een officier van justitie, tevens auditeur-militair, zich dan zelf met de krijgeraadzaken bemoeit. Een substituut- officier van justitie, tevens substituut auditeur militair, werd door het Hoog Militair Gerechtshof inlichting gevraagd over 3ate afdoening van zaken; hij verantwoordde zich, dat hij als substituut- officier van justitie bij den Raad van Justitie belast was met de behandeling van alle strafzaken zonder voorloopige instructie, de vervolging van alle overtredingen zoowel die in hooger beroep van de landraden als die van de ambtenaren van den burgerlijken stand (waarvoor het nazien van alle registers van den burgerlijken stand vereischt wordt) griffiers en notarissen en de registratie van vonnissen van dwangarbeiders. Een luitenant-adjudant tevens auditeur-militair gaf, als oorzaak van zijn achterstand in krijgsraadzaken, op, de vele diensten, die van hem in zijne betrekking van luitenant-adjudant werden gevorderd. Is het te verwonderen, dat een der voordeelen van het militair recht, n.l. spoedig recht, daardoor geheel verloren gaat, en de een voudigste zaken, die in acht of veertien dagen hadden kunnen worden afgedaan, meestal maanden blijven liggen? De termijnen bij de R.L. voor den aanvang der verhooren en het benoemen van krijgsraden voorgeschreven, worden nooit in acht genomen. Een euvel is cok, dat rechterlijke ambtenaren, die de functie van auditeur-militair vervullen, meestal jonge ambtenaren zijn, die in het begin van hun loopbaan zoo goed als niets van het militaire recht weten, want aan de Universiteiten in Nederland wordt dat recht niet gedoceerd; bij slechts enkelendie te noemen zouden zijnhebben

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 42