399 landsche zaken van Frankrijk liet onderhandelen, behoorde de juiste vaststelling eener grensregeling tusschen China en Tonkin. Het resul taat van die onderhandelingen was het volgende: 1°, de gemeenschappelijke grens, die eene uitgestrektheid heeft van 2137 K.M., werd geheel nauwkeurig bepaald; 2°, vier Chineesche grenssteden werden voor den Franschen han del geopend en zes nieuwe consulaten opgericht; 3°, de exploitatie van de mijnen in de grensdistricten werd gegund aan Fransche ingenieurs en industrieelen 4°, de aansluiting met het reeds bestaande telegraafnet kwam tot stand, terwijl ook grenswegen zouden aangelegd en verbeterd worden. Ingenieurs van de „Fives-Lille Maatschappij" ondernamen nu den aanleg van den spoorweg, die Lang-Son met Long-tcheou in Kouang Si moet verbinden. In de tweede plaats werd de quaestie der rooftochten van Chinee sche onderdanen op Fransch grondgebied ter hand genomen, en wel op zeer krachtige wijze, doordat Frankrijk de strenge, hardvochtige, maar afdoende wet van represailles besloot toe te passen, welk systeem tot uitstekende resultaten leidde. Yerder werd gezorgd voor voldoende bescherming der katholieke zendingen in China, waaraan bij eene conventie van 1865 de vergun ning was geschonken tot het verkrijgen van terreinen en onroe rende goederen in het binnenland van China, ten einde daar hospitalen op te richten en scholen te stichten. Door deze staatkundige onderhandelingen werd de belangstelling voor de koloniën in Frankrijk opgewekt, zoodat op initiatief van de kamers van koophandel van Lyon, Ryssel, Roubaix, Bordeaux, Marseille en Rouaan eene commerciëele zending plaats had, die achter eenvolgens Tonkin, Annam, Cochin China, Cambodja, Siam en Bir ma bezocht, om de toestanden aldaar te gaan bestudeeren, alsmede voor wat betreft de rijkdom aan delfstoffen en voortbrengselen van anderen aard in YunnaD, Kouang Si en Kouang Toung de noodige onderzoekingen te doen. Bovendien hadden hydrographische opnemingen plaats in boven- Mekong.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 431