404 om zich in het bedwingen van den opstand te mengen, zoo de gelegen heid zich daartoe zou voordoen. In den loop van December 1898 ontmoette de heer Morin, Fransch beambte in de provincie Louang-Prabang, te Kentao, gelegen in de 25 K.M. breede neutrale zóne langs den rechteroever van de Mekong, Siameesche troepen, die gewapenderhand waren doorgedrongen in het Fransch gebied te Nakanchava en er onderzoekingstochten hadden gedaan zonder voorzien te zijn van eene toestemming door de Fransche legatie verleend. Overeenkomstig het verdrag van 1893 sommeerde de Heer Morin hen om terug te trekken de Siameezen weigerden en gaven zelfs vuur op de ongewapende Franschen. Onmiddellijk begaf zich de codsuI van Frankrijk te Bangkok naar Paklaï, in het district Louang-Prabang gelegen, waarheen de Heer Morin wa3 teruggetrokken. Als men nu weet, dat de Siameezen zich nog aan andere feiten jegens de Fransche regeering schuldig maken, zooals het aanhouden van politieke telegrammen, het openen van brieven, enz., en dat gebleken is, dat Engelsche beambten Siamee sche korpsen organiseeren, samengesteld uit soldaten afkomstig van Engelsch-Indië, dan is het duidelijk, dat niet alleen in Fachoda, op Madagascar en New-Foundland de belangen van Engeland met die van Frankrijk in botsing komen. Beknopt overzicht van de resultaten der verdragen, tusschen Rusland verkreeg: l6. De concessie tot het uitschrijven van een leening, groot 400 millioen francs ten behoeve van China, tot betaling van het eerste gedeelte der verschuldigde oorlogsschatting aan Japan. 2e. De afstand, in pacht, voor den tijd van 25 jaren van Port Arthur en Taliën wan, met het recht om in die plaatsen versterkingen te bouwen. 3e. Het recht om een spoorweg aan te leggen dwars door Mand- sjoerije, te Bedoune (Sin-tcheng) aansluitende aan den Trans-Sibe- rischen en gaande door Ningouta naar Vladivostok, met een zijtak van Gfirin naar Port Arthur en Taliën wan. DE VREEMDE MOGENDHEDEN EN ÜHINA GESLOTEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 436