407 De baai van San-mun is uitstekend gelegen, biedt goede anker plaatsen aan, terwijl drie diepe straten uitstekenden toegang verleenen voor groote schepen, zoodat hier in de toekomst een handelshaven van den eersten rang zou kunnen ontstaan. Daar de provincie Tche Kiang niet gelegen is binnen een der invloedssferen van de andere mogendheden, is de onderstelling wel gewettigd, dat Italië den handel van dit gewest tot zich wilde trekken en het plan had zich hier inderdaad te vestigen, als compensatie voor de mislukte pogingen in Erythrea. Nadat de Engelsche diplomatie zich eerst tegen de inwil liging yan het verzoek verzette, werd plotseling bekend, dat Sir Claude Mac Donald, de belangen van Italië ter harte had genomen en bij de Chineesche regeering op inwilliging van het verzoek aan drong. Op welke wijze dit politiek optreden van Engeland door de Franschen wordt beoordeeld, moge blijken uit de yolgende woorden, voorkomende in het werk: „la Chine" (Expansion des Grrandes-Puisances en Extrême-Orient) „L'attitude des Anglais, dans cette affaire, est loin d'etre limpide. „Tout d'abord, ils se sont montrés peu enchantés des pretentions de „l'Italie; celle-ci se retourne vers la Prance et l'Allemagne, plutot „sympathiques, et voici qu'on apprend que Sir Claude Mac Donald „a pris en mains les intéréts italiens, et appuie, a Pékin, les réelama- „tions de l'amiral Canevaro. C'est probablement la certitude que „cette baie reviendra un jour a l'Angleterre, qui pousse celle-ci „a appuyer la demande de son „alliée et amie"' Overzicht van den politieken toestand der Rusland beheerscht het geheele gedeelte van Noord-Azië, dat Noordelijk China omvat; Mandsjoerije behoort Rusland voor wat betreft de economische exploitatie en de militaire bezetting. Port Arthur ver zekert dit rijk het maritiem overwicht in de golf van Petchili. Door een en ander heeft het Russische rijk een overwegenden invloed te Peking. Engeland. Hoewel dit rijk terdege rekening moet houden met den invloed van Rusland, zoo is de positie in het verre Oosten van Groot- Brittannië zeer sterk en belangrijk te noemen. Het bezit Singapore, den sleutel der Chineesche wateren; door Birma, den invloed in Siam VERSCHILLENDE MOGENDHEDEN IN CHINA,

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 439