408 en de bezetting van Hong KoDg, het groote débouché van de Si-Kiang en van CantOD, is het Britsche rijk een geducht concurrent, ook op politiek gebied, van Frankrijk in Zuid-China. De scheepvaart en de handel van Engeland in het gebied van de Yangtse Kiaog, alsmede de spoorwegen, die het aanlegt naar Nanking en Shang-haï geven dit rijk een overwegenden invloed in het centrum van het Hemelsche rijk. Engelsche schepen bezoeken de geheele Chineesche kust; het Britsche Rijk is meester van het douanenwezen, en heeft dus een overbeerschende stem in China's financiëele aangelegenheden. Op economisch gebied staat Engeland zeker nog voor langen tijd aan de spits aller natiën; door de occupatie van Wrï-haï-Weï heeft het zich den toegang naar Peking verzekerd, tevens een observatie post tegenover Port Arthur en Kiao-tcheou. Duitschlancl heeft zich in China een koloniaal gebied weten te veroveren van groot belang voor de toekomst, terwijl de moreele invloed van dit rijk in China zoo groot is, dat andere mogendheden er terdege rekening mede moeten houden. Het actief optreden van het Duitsche rijk zal zich zeker ook van uit Chan Toung naar Ho Nan en Chan Si uitstrekken, waardoor het een geduchte concurrent van Enge land wordt voor de overheersching in centraal-China. Door de occupatie van Kiao-tcheou, op geringen afstand van Peking gelegen en in het midden der Chineesche- en Japansche zeeën, bezit Duitschland een toegangshaven tot de hoofdstad. Frankrijk heeft zijne positie zoodanig weten te verbeteren, dat na de reorganisatie in Tonkin, zijn invloed in Zuid-China wel overheer- schend te noemen is. Japan. Het is merkwaardig, dat dit rijk, dat zoo zegevierend uit den strijd met China te voorschijn trad, zulke geringe vruchten van die overwinningen heeft mogen plukken. Wel laat Rusland het Japan toeschijnen alsof het de zaken in Korea geheel kan beheerschen, maar de onderstelling is niet gewaagd, dat als eenmaal Ruslands vestiging in Handsjoerije definitief is geworden, ook Korea niet aan de heerschappij van het Russische rijk zal kunnen ontsnappen. Een gevolg van dezen toestand is geweest het ontstaan van groote ontevredenheid binnenslands, daar noch de door China verleende

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 440