409 concessies op handelsgebied, noch het verdrag betreffende Fou Kien bevrediging heeft gegeven aan de wenschen van het Japansche volk. "Wel doet de gedachte aan een verbond tusschen Japan, de Yereenigde Staten en Engeland de stemming eenigszins veranderen, doch tegen over deze gunstige combinatie staat weer de herinnering aan Weï-haï- Weï en de mogelijkheid, dat tengevolge van de bezetting van de Philippijnen moeilijkheden tusschen de verschillende mogendheden zullen ontstaan. De vooruitstrevende partij in Japan wil, steunende op het bezit van een krachtig leger en een uitstekende vloot, energiek optreden en uit het feit, dat het aan Maarschalk Yamagata gelukt is de oorlogs- begrooting te doen aannemen, mag wel afgeleid wordeD, dat in de toekomst met dien offensieven geest rekening gehouden zal moeten worden. Was de bedoeling van de voorgaande beschouwingen een overzicht te geven van de politieke verhoudingen in het groote Chineesche rijk en mededeeling te doen van eenige belangrijke zaken van economi- schen of commerciëelen aard, voorzooverre die van invloed zijn geweest op do staatkundige verwikkelingen, zoo rest ons nog, in aansluiting met het reeds behandelde, gegevens te verstrekken betreffende de mogelijke militaire krachtsontwikkeling van het Chineesche rijk zelf en ter vergelijking daaraan toe te voegen de sterkte der maritieme strijdkrachten van de verschillende mogendheden, die in het verre Oosten in de toekomst een rol kunnen spelen. Daar de spoorweg geroepen is een grooten invloed op de toekomst van China uit te oefenen, zoo is voor een militair-geographische studie van het Chineesche rijk de literatuur betreffende dit onderwerp zeer aan te beveleo, weshalve wij voor uitvoerige gegevens verwijzen naar de belangrijke geschriften, welke over die quaestie zijn verschenen 1). Ten slotte wenschen wij even aan te stippen in hoeverre de gebeur tenissen in China ook hun invloed doen gelden op onze militaire- en staatkundige positie in Z.O. Azië. 1) De bij deze studie behoorende kaart geeft ons een voldoend overzicht van de spoorweg1 exploitatie. Zie verder: „La Chine"; „The Break-up of China"; „Vereeniging ter beoefening v/d Krijgswetenschap, Vertalingen en Overdrukken Ko. 1. IV Serie enz." Dl. I, 1900. 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 441