418 voorgekomen zouden zijn. Ieder ridder toch ontvangt bij zijne aan stelling een exemplaar van de wet en het reglement, ieder heeft dus gelezen, dat hij ook wel ineens eene hoogere klasse had kunnen krijgen, maar met de 4® klasse is reeds een zoo hoog ideaal bereikt, dat niemand zich daar boven verheven heeft durven denken. En dat is o. i. het ware standpunt. Daden uitstekend in moed, beleid of trouw te velde zijn niet op eene gevoelige weegschaal te leggen» welke de mate of de klasse aanduidt. Het is vaak al moeilijk eerlijk uit te maken wie binnen, wie buitea de grens gebleven is van geen belooning of van eene eervolle vermelding, of, van eene M.W O. ver diend te hebben. Hen ga niet verder in het wikken en wegen; wie voor de eerste maai bijzonder uitblinkt, krijge de 4® klasse, en wie, nadat hem nu als ridder hooge eisehen gesteld worden, nog maals door uitstekende daden schittert, kan in aanmerking komen voor de 3e klasse. Wij zeggen lean, want ook daarin scharen wij ons aan de zijde der bestaande opvatting, volgens welke alvorens die 3e klasse toe te kennen, nog eerst overwogen moet worden, of de daad afdoende met eene eervolle vermelding of met eene eeresabel beloond kan worden, welke onderscheidingen dus lager dan de 3e klasse te rangschikken zijn. De 3e klasse staat hierdoor ver boven de 4e, veel verder dan in des stichters bedoeling heeft gelegen. Overeenkomstig die verkregen beteekenis zouden de klassen, zoowel in benaming als in uiterlijk van het versiersel, aan ook duidelijker onderscheiden moeten worden dan tegenwoordig het geval is. De andere Hederlaodsche orden kennen den graad van ridder 3e klasse niet, die van den Hederlandschen Leeuw kent slechts „ridder," waarop zonder sprong het kommandeurschap volgt, die van Oranje- Nassau stelt tusschen „ridder" en „kommandeur," het „officierskruis". Door het zeer gering aantal M.W.O. 30 k'assedat verworven wordt,wordt de beteekenis van dat hoogere ridderschap ook weinig be kend en dringt niet door tot hen tot wie dat kruis spreken moet. Voor 999 °/00 van den volke is ridder ridder, ongeacht Se of 4e klasse. Zoo wordt niet eere gegeven wien eere toekomt. O speculatie op ijdelheid Wij ontkennen dit niet. Het toekennen van uiterlijke teekenen als erkenning van innerlijke eigenschappen is

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 450