421 dit toegepast, dan zou dat kruisje in het niet verzinken naast de an dere onderscheidingsteekeneD, die aan onze strijders worden toegekend en wier beteekenis veel lager staat dan het ridderkruis, a.d.z. het lompe eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen, het meer sier lijke Lombokkruis, de groote ronde medaille voor 12 jaren trouwen dienst en de overdreven mooie schietprijzen. De M.W.O., die bestemd is om te spreken tot onderscheiding van wie haar draagt, en tot opwekking van wie haar niet bezit, zou dan bescheiden weg schuilen in strijd met hare roeping. De ridder 4e klasse blijve dus het kruis van dezelfde grootte ont vangen als hem thans, de wet ten spijt, gegeven wordt, d.i. ook van dezelfde grootte als in den regel ridderkruisen en als al de andere Nederlandsche onderscheidingsteekenen zijn, en de ridder 3° klasse krijge de onderscheiding van „officier in de orde". Er moet ons, voor het kruis zelf, nog eene bekentenis, een wensch van het hart, al beseffen wij, dat een afkeurend oordeel over ons prachtig juweel aan heiligschennis grenst. Het versiersel is zeer mooi, maar het is als soldatenkruis zeer ondoelmatig. Het bestaat uit 16 groote emaille armen, plus nog een emaille medaillon. Dit alles is zóó broos, dat het regel is aan een kruis een of meer van die deelen te zien ontbreken, ja het ge beurt herhaaldelijk dat het nieuwe kruis reeds geschonden ontvangen wordt. De soldaat moet de decoratie kunnen dragen bij alle oefe ningen van zjjn zeer wisselvallig bedrijf, bij exercitiën en tochten door allerlei terrein, bij springen, sjouwen zooals dit te velde te pas komt, te voet en te paard 1). Horten en stooten is onvermijdelijk, de wapenen en de metalen knoopen zullen herhaaldelijk met het kruis in botsing komen. Ook bij 't haastig aandoen en 't uittrekken van de jas staat geen kamerdienaar gereed om haar neijes aan te nemen. Het kan niet anders of het emaille kruis moet spoedig geschonden zijn. 't Is zelfs bijna niet mogelijk er een flinken rit, of eene gevechtsoefening mede te maken zonder het te schenden. De weelde van een reservekruis, kan de soldaat of oud-gediende zich bezwaarlijk veroorloven, want het emaille sieraad is erg duur 2)en heeft hij 1) Alleen buiten dienst zijnde, is hem veroorloofd eereteekenen van kleiner dan het modelformaat tc dragen. Alg. O. No. 43 van 1879. 2) Het modelkruis der 4e klasse kost, volgens tarief, f 13.31.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 453