422 er twee, dan wordt de toestand weinig beter, dagelijks en in dienst verschijnt de ridder dan met het gehavende, doorgaans erg gehavende kruis; het goede wordt opgeborgen voor extra-gelegenheden. Geen kruis haast wordt thans gedragen zonder door splinters ontsierd te zijn, die moed en trouw tot moe en rouw maken; al te vaak ont breken geheele vakken. Een soldatenkruis moet door het soldatenbedrijf niet te ontsieren zijn! Het IJzeren kruis, de Pruisische militaire orde, is een echt, hecht soldatenjuweel. Het staat als sieraad in kleur en schittering ver achter bij het onze, maar de hooge waarde, die men er tot ver buiten Duitschland aan hecht, bewijst, dat de beteekenis weinig af hangt van de weerkaatsing van het email. De waarde van de M.W.O. zou niet dalen wanneer een sierlijk, sterk kruis het tegenwoordige verving, wij gelooven zelfs, dat een ongeschonden kruis altijd een beteren indruk moet maken, dan een waarvan een emaille arm ontbreekt of door een opgeplakt papiertje vervangen is. Onlangs is eene proeve in dien trant geleverd, ter vervanging van de medaille voor „moed en trouw" voor de inlandsche militairen door bronzen en zilveren kruisen. Het grondbegrip, waarop de teekening van die kruisen berust, bevat reeds eene oplossing voor een goed soldatenkruis, maar het stevige, eentoonige, doffe eereteeken is Hollandsch lomp, in zoover nationaal, Het ridderkruis moet ook in zijn vorm ridderlijk zijnflink maar sierlijk, treffend en aantrekkelijk. Er zijn vele goede oplossingen mogelijk. Het is alleen om aan te geven, dat daarin geen moeilijkheid behoeft te liggen, dat wij er ons aan wagen een voorbeeld te omschrijven: „Het versiersel der orde (4e klasse) zal aan beide zijden bestaan „uit een wit zilveren kruis met acht geparelde punten. Op de armen „van het kruis in het zwart de woordenYoor Moed, Beleid, Trouw. „Tusschen de armen bevindeu zich vier vergulde W 's 1), Waar de „armen samenkomen is een vergulde vuurslag aangebracht. Het „geheel is gedekt door eene vergulde koninklijke kroon. „Het lint, oranje met twee smalle donker blauwe strepen, ter breedte „van 3,7 c.H., wordt ter linkerzijde op de boist bevestigd". 1) Evenals bij het bestaande kruis van de orde van den Nederlandsclien Leeuw; die AV's passen ten volle bij de Willeins-Orde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 454