423 Voor de officierskruisen „is Tan zilver, hetgeen in het orderteeken der 4° klasse verguld is „eu van verguld zilver, hetgeen daar van zilver is, alleen de konink lijke kroon is ook hier verguld. „liet lint is als bij de 4e klasse, maar versierd met eene rosette „van dezelfde kleuren en tot gelijke breedte als het lint". Zoo, of in dien trant, kan, meenen wij, zonder in botsing te komen met de bedoelingen van den stichter der M.W.O., een kruis samenge steld worden, dat aan sierlijkheid, aantrekkelijkheid en hechtheid paart. Het ons vereerde exemplaar van de wet houdende instelling van de M.W O. gaat van punt of artikel 6 over op 8. Laatstgenoemd artikel heeft zich in het uitzonderend voorrecht mogen verheugen herzien en veranderd te worden. Het geschiedde bij een wet van 22 April 1864, die, „de bestaande moeilijkheden, uit de redactie der wet van 1815 voortgevloeid" heette te willen wegnemen, doch die zich bepaalde tot de vervanging van artikel 8 door een drietal andere artikelen. Vloeiden uit de redactie van de oude wet dan geen andere moeilijkheden voort? Wij weten reeds beter, maar de andere bezwaren werden eenvoudig terzijde geschoven door de wet anders toe te passen dan zij luiddemet artikel 8 ging dat minder gemakkelijk, want het handelde over geldzaken, over de toe te kennen riddersoldijen de beurs is voor staat en dienaar eene gevoelige plek, willekeurige toepassing zou hier zsker aanleiding tot lastige reclames geven, goede regeling was dus noodig. De wet, welke het oude artikel 8 vervangen heeft, spreekt met veel omhaal. Om niet in onverkwikkelijke uitweiding te vervallen, zullen wij er slechts de hoofdzaak uitlichten. „Hij, die ter zake van eene uitstekende daad. door liem als militair beneden den rang van officier verrichttot ridder van de hl. der „M.W.O. ivordt benoemderlangt riddersoldij volgens den graad bekleed op het oogenblik, dat hij zich de ridderorde waardig heeft „gemaakt. liet bedrag van de riddersoldij ivordt vastgesteld zooals op on- derstaanden staat is aangewezen. Aan eene benoeming tot ridder van de 3e klasse is het dubbele „van de riddersoldij verbonden"

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 455