480 krachtig als het consigne van een schildwacht, die op post staat bij de poort van de instelling der M. W. O. Maar bij nadere beschouwing blijkt dat consigne zeer slap te zijn. Als het lidmaatschap en het versiersel niet verloren kunnen worden dan ten gevolge van een ont- eerend vonnis, zal een geridderde mogen uitvoeren, wat hij wil, zelfs smadelijke handelingen mogen volbrengen, en toch zal het behoud van zijn kruis hem verzekerd blijven zoolang hij maar niet op zoo danige wijze in botsing met de wetten komt, dat een onteerend von nis hem treft. Die stelling kon niet houdbaar zijn. Zij werd feitelijk dan ook reeds aangetast in het reglement van administratie en discipline der orde zelf, dat geen twee maanden ouder is dan de wet (25 Juni en 30 April 1815). Artikel 40 van dat reglement toch zegt 1): „onder de onteerende vonnissen wordt mede gerekend het met een „briefje van ontslag wegzenden van een onderofficier of soldaat, „hetgeen derhalve ten opzichte van een gedecoreerde niet zal kun- „nen geschieden op eenvoudig voorstel van den kommandant van het „korps aan den commissaris-generaal voor het Departement van Oorlog, „maar indien onverhoopt een gedecoreerde onderofficier of soldaat „zich aan zoodanige fouten mocht schuldig maken, om welke hij met „een briefje van ontslag verdient weggezonden te worden, zal de „chef van het korps een raad van zeven leden bijeen roepen, zoo- „veel doenlijk samengesteld uit gedecoreerde officieren, onderofficieren „en soldaten van het korps, welke, na het gedrag van den beschuldigde „te hebben onderzocht, derzelver opinie zullen uitbrengen, of de van „doorgaande inconduite beschuldigde gedecoreerde, al of niet verdient „van het korps te worden weggezonden, en indien vijf stemmen tegen „den beschuldigde zjjn, zal de voordracht aan den commissaris-gene- „raai geschieden". Dit koninklijk besluit geeft aan het wegzenden met een briefje van ontslag de beteekenis van een onteerend vonniseene beteekenis, die het niet heeft. Men begrijpe ons goed, wij keuren het niet af, dat een uit de gelederen van het leger weggejaagde ontridderd wordt, 1) Het reglement van administratie en discipline voor de M. "W. O. is voor zoover noodig te vinden in de Alg. Order N. 85 van 1875.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 462