440 hun middelen, waar de schoolartsen operatief ingrijpen hadden voor- geschreven. Tot voor een paar jaren moest meD, om zich volgens de natuur geneeswijze te laten behandelen, zijn toevlucht nemen tot het buiten land. Thans vindt men, nadat een paar inrichtingen, die op Kneipp's leest geschoeid waren, van onzen vaderlandschen bodem verdwenen zijn, aldaar, behalve verscheidene z.g. Zanderinstituten: l0. de pbysiatrische inrichting „Natura Sanat" van dr. Eijkman te Scheveningen 2». de psycho- pbysiatrische inrichting van dr. Lingbeek bij Hil versum (tijdelijk gesloten); 3e. de idem inrichting van dr. Hekma te Groningen. Yan de eerstgenoemde inrichting, waarin ik persoonlijk ben behandeld geworden, moge hier eene beschrijving volgen. Zij kan kort zijn omdat mij welwillend een reeks van afbeeldingen werden beschikbaar gesteld, die de inrichting reeds aan het oog vertoonen. De ligging is allergunstigst, in de gezonde duinstreek tusschen den Haag en Scheveningen, in het z.g. van Stolkpark, dicht bij „de Promenade" een wel bekend restaurant en hotel, ongeveer midden tusschen beide plaatsen in. De patiënten, die toch veel moeten wan delen, hebben daardoor gelegenheid om te wonen waar zij het liefst willen, zelfs aan den tegenovergelegen kant van den Haag, in welk geval zij dan hun dagelijksche tochten gedeeltelijk per tram kunnen maken. Figuur 1 geeft den gevel te zien, links de inrichting, rechts de docterswoning met wachtkamer en consultatiekamer, figuur 2 de horizontale projectie van den beganen grond, waar zich de verschil lende badgelegenheden bevinden; aan den eenen kant voor de dames, aan den anderen kant voor de heeren. Achter beide loopt een 40 M. lange, overdekte wandelgalerij, figuur 3. In de badgelegenheden kunnen worden toegediend: 4 soorten van wasschingen, 25 soorten van baden, 11 begietingeD, 7 bespuitingen, 9 besproeingen, Er is dus een ruime keus van wateraanwendingen voor den genees heer, die in deze inrichting ook zeer te rade gaat met het door hem

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 472