441 genoemde „instinct" van zijn patiënten, en die daardoor nimmer een wateraanwending behoeft door te zetten, waarvan deze of gene patient een natuurlijken afkeer heeft, dien hij toont niet te kunnen overwinnen. Het behoeft haast wel geen vermelding, dat het badper- soneel wat men noemt „geschoold" is, d.w z. een degelijke opleiding van den geneesheer-directeur zelf heeft ontvangen. Figuur 4 geeft de platte grond der eerste verdieping, waarheen twee trappeu (een voor de dames en een voor de heeren) en een lift toegang verleenen. Op die verdieping bevinden zich behalve een wachtkamer en kamers voor het personeel A, de zalen voor Zweedsche gymnastiek, figuur 5, een voor dames en een voor heeren, waarin de patiënten onderworpen worden aan passieve- en weerstandbiedende gymnastische bewegingen, waar men hen zoo noodig leert ademhalen, waar hen bij sommige hartaandoe- ningen het hart geklopt wordt alsof het een biefstuk was, doch op een wijze, die aangenaam aandoet en den patient een aangenaam gevoel van behagelijke rust bezorgt. Men vindt in die zalen allerlei hoogst eenvoudige werktuigen. De samengestelde machines, waaraan de Zanderinstituten zoo rijk zijn, mist men er geheel, en wel op grond van de overweging, dat de handen- en hersenarbeid van een geoe fend gymnastiekmeester, nimmer met succes door de bewegingen van een dom werktuig kunnen vervangen worden, In die localen worden spiergroepen of spierbundels, of hoe ze ook heeten mogen, in werking gebracht, die reeds lang waren gaan insluimeren, of nimmer te voren aldus gewerkt haddeD, en dat alles zonder dat de patient ook maar in het minst mag vermoeid worden. Btwee kamers voor gewone massage. C, een kamer voor fijnere massage van keel, neus, hart, enz., waar voor nu wel een instrument, een z.g. „concussor", voor het opwekken van trillingen gebruikt wordt, doch dat alleen door de hand van den docter leven ontvangt. D, vier kamers voor electrische behandeling, franklinisatie en fara- disatie, het electrische bad, de toepassing van X-straleo en de aller nieuwste toepassing met electrische golven (wisselstroomen van hooge spanning en hooge frequentie). Dl. I, 1900. 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 473