442 E, een kamer voor het z. g. kleurenbad, d.i. een bad in rood, geel, blauw licht, enz. Nogmaals twee trappen en een lift brengen ons op de bovenver dieping, bet dak, dat wederom in een dames- en een heerenafdeeling is gesplitst en waar men gelegenheid heeft tot het nemen van lucht en zonnebaden, figuur 6. Hoofdzaak daarbij is het geheel naakt wandelen en gymnastiseeren in de open lucht, voor sommige patiënten zelfs bij een temperatuur van 10° F., afgewisseld met onder wollen dekens goed ingepakt rusten in open tenten. Andere patiënten mogen zich daar alleen koes teren in de zon, onmiddellijk voor of na een koud bad. De groote waarde, die aan de luchtbaden moet worden toegekend, vindt zijn oorzaak in de nieuwere onderzoekingen op het gebied van huidwerking, waardoor men tot de overtuiging kwam, dat de huid minder moet beschouwd worden als een warmtebewaarder, dan als een warmteregelaar. De huid ademt, even goed als de longen. Zij verwijdert overmatige warmte en allerlei afscheidingsproducten van het lichaam, en onder deze ook ziektestoffen. Rheumatisme, hart- en nieraandoeningen worden met slechte huidwerking in verband gebracht* Over het algemeen wordt dit zeer gewichtige orgaan erg verwaarloosd juist door d9 bedekking, waardoor men algemeen een zeer onrein luchtkussen tusschen de huid en de kleeding tracht te vormen en op temperatuur te houden, zeer ten nadeele van de goede huid werking, die de huid in staat moet stellen om het lichaam, zonder verdere hulpmiddelen, te beschermen tegen koude. Het is natuurlijk niet aan mij om hier dieper op in te gaan, doch dr. Eijkman b. v. is beslist overtuigd, dat men door een doel matige methode van harden het lichaam zeer ten voordeele van de gezondheid er wederom aan zou kunnen wennen om voldoende bedekking te hebben aan de kleeding der Germanen, die als kind naakt liepen, en als man niets anders droegen dan een soort korten mantel. Heel eigenaardig zijn op dat punt b. v. de resultaten van het met bloote voeten in de schoenen loopen, met lijders aan z.g. „koude voeten" behaald, die moesten ondervinden, dat uitsluitend door het blootvoets gaan, de huid van de voeten weder in werking kwam,

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 474