443 en met haar de geregelde bloedsomloop in de voeten, waardoor de lastige kwaal verdween. Onze Indo's en oudgast-Europeesche soldaten hebben dus nog niet zoo ongelijk, als zij hun kousen uitlaten, en de Amboinees is zonder sokken misschien beter uitgerust dan de Europeaan met. Ook op het stuk van kleeding geeft de natuurgeneeswijze stof tot nadenken, en is het zeer wel mogelijk, dat het Indische leger ten tijde van de katoenen kleeding moderner gekleed was dan nu met de sergen stof. Trouwens, voor de pantalon leert de praktijk, dat dit onbetwistbaar waar is, en wat de jas betreft, komt mij de oude, gemakkelijk te reinigen, spoedig te drogen en licht te ver stellen katoenen jas veel geschikter voor dan de moeilijk te reinigen, lastig opdrogende, spoedig wegrotttende en moeilijk te verstellen sergen attila. Yoor soldaten, die aan het dragen er van gewend zijn geraakt, moet de katoenen veldkleeding, volgens de natuurartsen, in de tropen beter zijn dan de wollen. Immers kan, volgens dr. Eijkman, de huid zelfs in Noordelijke klimaten, door verstandige oefening weder volkomen geschikt gemaakt worden om het lichaam zonder verdere hulpmiddelen te beschutten tegen het vatten van koude, hetgeen een deel is van haar taak als warmteregelaar. Het moet erkend worden, dat dit bij sommige patiënten al wonderwel gelukt, getuige de gym nastische oefeningen op het luchtdak, figuur 7, die in de dames- afdeeling even goed worden uitgevoerd. Figuur 8 eindelijk, stelt voor de afbeelding van het miniatuur model der inrichting, vervaardigd in papier maché op 1:300, dat gediend heeft tot inzending op de historisch-geneeskundige tentoon stelling, in Juli 1899 te Arnhem gehouden. Onnoodig is het eigenlijk te vermelden, dat de geheele inrichting centraal verwarmd is en op gelijkmatige temperatuur wordt gehou den, alsmede dat alles keurig en volgens de nieuwste gegevens is ingericht, iets wat kon, omdat de directeur-geneesheer ook de ontwerper van de inrichting is en hij vooraf de beste buitenlandsche inrichtingen van dien aard had bestudeerd en bezocht. Sedert eenigen tijd is aan de inrichting een tweede geneesheer verbonden. De ziekten, die in vorenbeschreven inrichting behandeld worden, zjjn:

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 475