444 A, middels koud-of warmwateraanwendingeo algemeene lichaams zwakte, bloedarmoede, bleekzucht, rheumatisme, zenuwziekteü, suiker ziekte, jicht, hart- eu longziekten en ziekten van de spijsverterings organen Bmiddels gymnastiek en massage: ruggemergs-, spier- en gewrichts ziekten, Kneuzingen, verstijvingen, beenbreuken en ziekten der inwen dige organen als hartziekten en verslappingsziekten van de spijsver teringsorganen, keelziekten en ziekten van het ruggemerg; C, middels de luchtkuurbleekzucht, hartziekten, beginnende tuber culose, rheumatisme, enz D, middels de electriciteitverschillende zenuwziekten, maag-en darmstoornissen, neuralgie, enz. Het lijstje is zeker lang en ver van volledig, ook niet tot in bij zonderheden juist. Het dient dan ook alleen om een algemeen denk beeld te geven van de omvangrijkheid der ziektegevallen, die in zulk een volledig geïnstalleerde inrichting behandeld kunnen worden. Graat men nu de geneeskundige opgaven na, voorkomende in de Koloniale VerslageD, dan kan men daaruit afleideD, dat in de laatste 5 jaren op een gemiddeld aantal van 30635 in de ziekeninrichtingen verpleegde Europeesche militairen, niet minder dan gemiddeld 25100 per jaar behandeld werden voor ziekten, die ook in de physiatrische inrichtingen behandeld worden, en dat van bet geheel aantal behan delden er 904 overleden en 3155 voor den militairen dienst werden afgekeurd. Yan de eersten kan ik alleen zeggen, dat ik hen ook nog gaarne een kansje in een physiatrische inrichting had gegund, maar hoeveel van de laatsten hadden voor het leger behouden kunnen blijven als men in Indië over een zoodanige inrichting kon beschikken, of als de lijders tijdig naar zoo'n inrichting in Nederland hadden kunnen geëvacueerd worden, b.v. over een reconvalescenten compagnie der Koloniale Reserve? Statistische gegevens van genezingen in de inrichting van dr. Eijkman staan mij niet ten dienste, maar wat ik als leek aan mezelf ondervond en van medepatienten zag, grenst aan het ongeloofelijke. Trouwens, gegevens ter vergelijking van de natuurgeneeswijze met de kunstgeneeswijze, zooals ik ze maar eens zal noemen, zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 476