447 eener Yereeniging met Dame Kameraadschap en Onderling Hulpbe toon, welker statuten bij Koninklijk Besluit dd. 13 Februari 1897, no. 13 werden goedgekeurd. Deze VereenigiDg stelt zich ten doel: 1°, de kameraadschap onder hare leden te bevorderen en 2°, aan de leden, die zulks verlangen, eene gepaste bezigheid en betaald wordend werk te verschaffen. Om dit doel te bereiken, werd al dadelijk een vereenigingslokaal gehuurd, alwaar de leden zich kunnen verpoozen in lectuur van cou ranten en tijdschriften, in tal van gezelschapsspelen, terwijl hun daar, behalve vuur en licht, mede kosteloos pijpen en tabak worden verstrekt. Tot leden worden alleen gegageerde militairen toegelaten, die, behalve eene entree van f 0.25, aan jaarlijksche contributie slechts één gul den hebben te betalen. Een concierge bewaakt het huis; enkele gegageerden erlangen bij dien concierge tegen eene billijke vergoeding, huisvesting en voeding. De Yereeniging bezit wijders een Yaandel, terwijl de leden, bij feesteljjke gelegenheden eene insigne dragende, o. a. en corps ook op het paradeveld toegelaten worden. Doet er zich iets feestelijks voor in de Militaire Kantine van het Werfdepot, dan hebben de oud-strijders ook daar vrijen toegang. Yoorts geeft het Bestuur aan werkzoekenden, die zulks door goed gedrag en fatsoenlijken levenswandel verdienen, aanbevelingsbrieven, en worden, als de kas het toelaat, hulpbehoevende leden, ook hunne vrouwen en kinderen, kosteloos ter aarde besteld. Om al die onkosten te kunnen dragen zijn de zeer matige contribu- tiën der 56 leden niet toereikend, en om die reden heeft het Bestuur gepoogd, eenige milddadige menschen te bewegen, als donateur toe te treden, eene poging, die heel wat succes heeft gehad. Thans toch, telt de Yereeniging: van Harderwijk's ingezetenen 44 donateurs f 46. buiten Harderwijk 11 41. in Indië 12 21. te zamen 108: Naar men mij mededeelde zijn echter ook die zeer gewaardeerde jaarlijksche inkomsten nog niet geheel voldoende, om op den duur

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 479