456 Uit bovenstaande overgave kan men zulks niet afleiden, waaruit volgt, dat men maar wat invult. Uit het bepaalde in III, Yerz. van overgangen bldz. 121, blijkt, dat men slechts het aantal patronen meldt. Aldus in A5 ook en dus niet het gemiddelde en evenmin het gemiddelde van het aantal treffers. Dit alles is me niet recht duidelijk, want dezelfde staat III, geeft aan 49120 Hendriks (rubriek 13 en 14) A5 7/11 (1). Zie verder noot (1). Hieruit blijkt dus, in vergelijking met siaat II, waar staat: 49120 Hen driks A5 6/iaen 7/l0, dat men wel degelijk (het aantal of) het gemid delde van het aantal treffers moet weten en tevens het gemiddelde van het aantal patronen. Yoor het aantal patronen heeft men waarschijnlijk in de nieuwste registers ook eene afzondelijke rubriek A5 en B 3 getrokken! Felix. Toevalligmaar toch uiterst vreemd. Op de meeste banen in Indië mag men slechts tot 300 a 400 M. schieten. Deze minder aangename hoedanigheid dier banen is oorzaak, dat bijna altijd 124 van het Y.S. moet worden toegepast, om aan de 134, 135 en 136 te kunnen vol doen. Reeds meermalen is daarop gewezen, maar zonder resultaat. Steeds echter vergat men te wijzen op iets, dat wel de moeite van overdenking waard is. Om scherpschutter te worden, moet men alle oefeningen van B. hebben doorloopen! Onder die oefeningen komen voor B6, B7, en B8, die vervangen worden door oefening B5 met eene kleine wijziging. Drie malen moet dus die adspirant S. S. schieten (B6, B7 en B') op 300 M, liggend vrije hand op de borstscbijfhij moet dan 3 treffers in de schijf hebben. Een werkelijke scherpschutter, die reeds in C3 schiet, doet in C1 dezelfde oefening als de adspirant, maar om toch ook 3 treffers in de schijf te krijgenmag de S, S. opgelegd schieten!! B8 en C4 zijn ook met toepassing van 124juist dezelfde oe feningen. "VYordt 't geen tijd, dat we weer veranderingen krijgen in het V.S.? Felix. Aanmoediging der studie van inlandsche talen. Een commandant van een inl compagnie, die met ijver zijne vroegere studies van de Javaansche taal weder opvat en daarvoor zelfs bij een deskundige kostbare lessen neemt, wordt plotseling door zijn bataljons-commandant, die geheel en al op de hoogte van zijn studies is, bij een Eur. comp. overgeplaatst! Moge dit voorbeeld geen navolging vinden. Tarchus.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 488