"VA. IRI-A-- Kruisingsproducten van den zebra. Baron de Parnana, een spaansch edelman te Rio Janeiro lieeft 5 kruisings- produkten gelokt van een zebrahengst en 4 paardemerriën. Hij zegt, dat zij allen goed gezond zijn, flink groeien en zachtaardig zijn in de behandeling; zij voeden zich op stal even goed als in de weide en zijn zeer sterk gebouwd. Hun taille, vorm en gangen hangen in hoofdzaak af van den moeder, zoodat zij naar believen voor het tuig of zadel kun nen gefokt worden. Baron de P. voorspelt een groote toekomst aan het z.g. zebroïd en noemt het zelfs het muildier van de 20ste eeuw.^ (Het paard No. 6) Paarden voor Zuid-Afrika. Behalve paarden uit Engeland, Zuid-Afrika en Noord-Amerika worden door de Eogelschen in hun tegenwoordigen oorlog nog gebruikt Nieuw- Zeelandsche en Zuid-AmeriJcaanschede eerste zijn ongeveer 1.52 M. hoog met veel bloed, de laatste zijn zwaar gebouwde, groote poneys. Het paard No. 6.) Schietproeven met dynamietkanonnen. Bij Frederikstad hebben tegen het midden van November belangwek kende schietproeven plaats gehad met het in Amerika uitgevonden dy- namietkanon, dat ook in den laatsten oorlog op Cuba tegen de Spanjaar den in werking werd gebracht. Behalve een aantal hooggeplaatste Noor- sche officieren, woonden ook verscheidene buitenlandsche officieren deze proeven bij; door een commissie zal nu een verslag worden opgemaakt, waarvan het zal afhangen of men ook in Noorwegen dergelijk geschut zal aanschaffen. In Europa werden dynamietkanonnen nog slechts een maal beproefd, n.l. twee jaar geleden in Engeland; maar het nu in Noorwe gen gebruikte geschut is van een nieuw model. Er werden daarmede in het geheel 39 schoten tegen doelen op het land en op het water afgegeven. Bijzonder belangrijk was de uitwerking' van de schoten op het horizontale terrein, daar de projectielen ronde gaten maakten van 1.5 2 M. diameter en 1 1.5 M. diepte. De projectielen waren gevuld met springgelatine. De prijs van het geschut is niet gering: een kanon zal op ongeveer 400.000 Mark komen. (Schiv. Mil. Blcitter 1900 Januar.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 489