32 noodig ie, daarvan hebben zij dikwijls geen begripstraf voor dienstwei gering wordt meestal beschouwd als eene straf voor de veroorzaakte materieele schade aan den geweigerden dienst, terwijl men niet begrijpt dat het 't ondermijnen der krijgstocht is, wat door strenge straffen moet worden voorkomen. Het weigeren om een schijnbaar onbeduidende order op te volgen ondermijnt de krijgstucht evenzeer als het weigeren om een dienst van groot aanbelang te vervullen; dat wordt niet ingezien. Het is nu de gelegenheid niet hierover verder uit te weiden, daar het mij alleen te doen is om aan te toonen, dat in het Hoog Militair Gerechtshof uitsluitend zoodanige rechtsgeleerde leden zitting behooren te hebben, die voldoende met den militairen stand en zijne eischen bekend zijn, iets wat met het jaarlijks verwisselen dier leden niet wel mogelijk is. Zooals de zaak nu geregeld is, komt men door de elkander afwis selende rechtsgeleerde leden telkens tot verschil van inzichten en tot eene jurisprudentie, die nagenoeg ieder jaar in het een oi ander punt verandert, wat tot eene zeer ongelijkmatige, en dus slechte, rechtsbedeeling van den militair leidt. Het schrjjven van werken of het uitgeven van tijdschriften om daardoor de jurisprudentie van het Hoog Militair Gerechtshof te doen kennen, is daarom monnikenwerk, aangezien die jurisprudentie tel kens verandert. Uit het voorgaande blijkt m.i. afdoende, dat eene verbetering van de militaire rechtspraak sedert lang een dringende eisch ia. Ik zal daarom trachten aan te geven op welke wijze die verbetering het doelmatigst en op de minst kostbare wijze kan tot stand komen. Er zijn nu tien residenties van krijgsraden, n,l. Batavia, Magelang, Soerabaija, Padang, Makassar, Amboina, PalembaDg, Kota-Radja, Pontianak en Bandjermasin. Bij een vijftal komen slechts enkele zaken per jaar voor, Alleen bij die te Magelang is een vasten audi teur-militair aangesteld op 600 's maands zonder verhoogingen, die dus weer van functie verwisselt, zoodra hij in aanmerking komt voor een hooger bezoldigde betrekking. Met de tegenwoordige snelle communicatie door den geheelen Archi pel zou het zeer goed mogelijk zijn dat tiental krijgsraden tot vier terug te brengen; men zou dan b.v. krijgen:

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 48