466 Dezen troepen ontbreekt het geheel aan organisatie en voldoende bewapening; zoo werd b.v. in het laatst van 1898 eene wacht bij het arsenaal betrokken, door soldaten met tromplaadgewereo bewapend. In de stad Wuchow bevindt zich eene bezetting, bestaande uit een driehonderdtal manschappen, die in 't geheel niet bewapend zijn. Het leger van den Onderkoning Kicei. Deze heeft het commando over de troepen in Hou Nan en SeTchouen, ter „nominale" Bterkte van 20.000 m»D. Het is eene ongediscipli neerde bende, die niet eens in staat was een binnenlandschen opstand te onderdrukken. Behalve deze korpsen bevinden zich ongeveer 5.000 Mandsjoes in garnizoen te Tching-tou, welke troep, evenals de hiervoorbedoelde, weinig geoefend, tuchteloos en slecht bewapend is. Lord Charles Beresford vermeldt, dat bij tijdens zijn bezoek bij de verschillende legerkorpsen, veertien verschillende soorten geweren heeft ontdekt en wel: 3 soorten Mauser geweren Martini Henty, Winchesterrepeteergew., Mannlicher, Remington-, Peabody Henry-, Snider, Enfield, Tower (glad loops), Berdan-, en twee soorten ginga) (voor- en achterlaad) geweren. De gingalgeweren zijn zeer lang, sommige zijn voorladers, andere achterladers; zij wegen 40 60 pond, terwijl drie man voor de bediening noodig zijn. Bij het schieten legt men het wapen op de schouders van 2 man terwijl de derde vuurt. Bovendien wordt onder de bewapening in China nog de boog aan getroffen. Niettegenstaande de toestand der Chineesche legers dus alles be halve rooskleurig is, zoodat zij zelfs niet in staat zijn gebleken tot demping van binnenlandsche onlusten, betoogt Lord Cb. B. in zjjn rapport, dat uit een en ander in geenen deele mag worden afgeleid, dat het onmogelijk zou zjjn om van Chineezen goede soldaten te vormen. De schrijver is de stellige meening toegedaan, dat indien de Chi neesche troepen behoorlijk geoefend, bewapend, gevoed en gekleed worden en dus het voor het legeronderhoud uitgetrokken geld ook werkelijk voor dat doel wordt besteed, deze eene goede beoordeeling uit een militair oogpunt kunnen verwerven, daar de Chineezen alle

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 498