467 noodige karaktereigenschappen bezitten om goede soldaten van hen te kunnen maken. Zij zijn sober van aard, gehoorzaam, gemakkelijk te leiden en heb ben een zeer vlug begripsvermogen. Gedurende den Japansch-Chineeschen oorlog hebben zij vele daden van onwankelbaren trouw, van moed en zelfopoffering aan den dag gelegd. Na den slag van den Yalu werd o.a. generaal Ysu gevonden, om ringd door de lijken van honderden zijner soldaten, die besloten had den met hem te sterven zoo was generaal Tso in die mate bij zij- De ondergeschikten bemind en geacht, dat vóór den slag bij New- chwang, de gewonden weigerden om in het hospitaal te blijven en sommigen ervan door hunne kameraden naar het slagveld werden gebracht om nog voor hun aanvoerder te kunnen strijden. De heldenmoed van de koelies, die de stormladders vervaardig den in de forten van Taku tijdens den oorlog in 1860, wordt ook door den tegenstander ten zeerste genoemd. Over de waarde der Chineesche troepen kan men zich, op grond van de gebeurtenissen in den Japansch-Chineeschen oorlog, geen rechtvaardig oordeel vormen; bij sommige gedeelten van het Chinee sche leger, waarvan de bewapening goed was, ontbraken de aan voerders, daar waar die personen gevonden werdeD, liet de uitrusting te wenschen over of was er gebrek aan munitie, terwijl bovendien door de velerlei soorten van bewapening tijdens de distributie van munitie groote verwarring was ontstaan. Lord Charles Beresford's conclusie luidt dan ook: „The men are good enough, but they need capable leaders and „honest administration" Hetzij dan, dat de illusie van den inteliigenten generaal Yuan Shi Kai verwezenlijkt wordt en het dus China gelukt één Keizerlijk leger te organiseeren, hetzij, dat die organisatie geschiedt onder leiding en protectoraat der verschillende mogendheden, zoo zal ver moedelijk het Chineesche rijk in de naaste toekomst nog veel be langrijks op militair gebied te aanschouwen geven. De Chineesche Vloot. De Chineesche yloot is verdeeld in twee eskaders.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 499