469 een groot deel in de Chineesehe arsenalen is vervaardigd naar Duitsche en Engelsche modellen. Bij zijn bezoek aan een der groote batterijen, met zwaar voorlaadgeschut bewapend, bemerkte Lord Ch. B., dat de lading geschiedde door de monding naar beneden te drukken in het munitiemagazijnhij wees den bevelvoerenden generaal op het gevaar voor in de lucht vliegen, dat daardoor ontstond, en deze officier gaf dit dadelijk toe, zelfs onder bijvoeging van de mededee- ling, dat een korten tijd te vor<m een dergelijk ongeluk had plaats gehad, tengevolge van deze bedieningswijze, waarbij 42 menschen waren omgekomen. Op een ander fort werd den Heer Beresford op zijn verzoek het buskruit getoond, bestemd tot gebruik bij de zware kanonnen in die vesting. Dit kruit was van Chineesch maaksel; toen nu Lord B. de opmerking maakte, dat het niet voor gebruik geschikt was en den vuurmond uit elkaar zou kunnen doen springen, werd hem ten antwoord gegeven„Yes, it doeswe have lately blown the „breech off two 12-inch 50-ton Krupp guns, and killed and wounded „thirty men".! Zoo bemerkte hij in een nabijgelegen fort twee 12 c.M. Krupp- kanonnen, voorzien van een Armstrong sluitmechanisme en vernam, dat door gebruik van Chineesch kruit het oorspronkelijke sluittoestel vernield was en dat deze kanonnen hersteld waren in het arsenaal te Shang-haï. Arsenalen. Er zijn 7 arsenalen in het Chineesehe rijk en wel in: Tien-tsin, Shang- haï, Nanking, Hanyang (Hang-tcheau), Pou-tcheau, Canton en Ching-tu. Het arsenaal te Tien-tsin behoort tot het bestuursgebied van den onderkoning van Chihlihet bezit de meest moderne machinerieën en werktuigen van Duitsch- en Engelsch fabrikaat en is in staat alle werk zaamheden te verrichten, die noodig zijn voor onderhoud en herstel ling van een geheel eskader, alsmede tot het vervaardigen van klein geschut. In de onmiddellijke nabijheid van het arsenaal bevindt zich een diep water, terwijl er ruimte genoeg is om aanvulling voor de geheele Chineesehe vloot op te slaan. Met het beheer over deze inrichting is een Schot belast, de Heer Stewart; doch ook hier worden de werkzaamheden, die in gewone omstandigheden verricht zouden kunnen worden, aanmerkelijk beperkt

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 501