470 doordat een Cbineesch ambtenaar als z.g. administrateur optreedt, die tengevolge van eene veel te lage bezoldiging de gewone handel wijze der dienaars van het Chineesehe rijk volgt. Tevens zijn te Tien-tsin gevestigd een rijksmunt, een kruitfabriek, volgens de moderne eischen ingericht, een zeevaartschool tot opleiding van Marineofficieren, en een opleidingsschool voor Russische tolken. Het Arsenaal te Shang-haï behoort tot het gouvernement van den onderkoning van Nanking. Dit arsenaal is in alle opzichten zoo modern mogelijk ingericht; bij eene geringe uitbreiding en onder uit sluitend Europeesch beheer staande, zou deze inrichting in staat zijn voldoende oorlogsmaterieel te leveren voor het geheele Chineesehe leger en de vloot te zamen. Het arsenaal staat echter onder admi nistratie van Chineesehe beambten, aan wien twee Eogelschen als adviseurs zijn toegevoegd; de eene is belast met het toezicht op de machinerieën (Mr. Bunt), de andere met de geschutconstructie en monteering (Mr. Cornish). Bij het arsenaal bevinden zich een klein dok, eene goede gelegen heid voor transport te water en bovendien eene tramverbinding. Tijdens het bezoek van Lord Ch. B. aan deze inrichting waren ver schillende kanonnen in bewerking, tot elk kaliber, waarvan verschei dene naar het laatste Armstrong model werden gemaakt. Tevens zijn hier gevestigd een geweer fabriek, waar de nieuwste modellen repeteergeweren worden vervaardigd, en een patroon/a- briek, die eenige millioenen patronen per jaar kan afleveren, terwijl er zich bovendien een installatie bevindt, om alle mogelijke geschuts- projectielen (mantels) te vervaardigen. De kruitfabriek levert drie soorten buskruit, n.l. rookzwak, zwart en bruin kruit. In het arsenaal kunnen vervaardigd worden stalen kanonnen van alle mogelijke kalibers, zoowel voor de marine als voor het leger. Het ledergoed voor het Chineesehe leger wordt in het buitenland besteldhet zou echter goed mogelijk zijn te Shang-haï de vervaar diging te doen plaats vinden. Het arsenaal te Nanking. (Gouvernement van den onderkoning van de Liang-Kiang provinciën). Alhoewel ook deze inrichting voorzien is van moderne machine-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 502