471 rieëD, zoo worden deze op zeer onoordeelkundige wijze gebruikt. Het arsenaal staat geheel onder Chineeseh beheer en toen Lord. Ch. B. bij zijn bezoek aan de inrichtiug den beheerder eenige inlichtingen vroeg, bleek, dat deze niet eens wist, wat er vervaardigd werd, noch tot welk doel het vervaardigde moest dienen. Er werden eenige Kruppkanonnen van klein kaliber nagemaakt, doch zonder voorwagens; men verkeerde in de meening, dat de muni tie door de bedieningsmanschappen gedragen zou kunnen worden, hetgeen bij een, op verzoek van den Heer Beresford, gedane proef niet mogelijk bleek te zijn. Het grootste deel der machines wordt benut tot vervaardiging der z.g. gingals en met zekeren trots toonden de beambten eenige exemplaren daarvan, die zij voorzien hadden van een achterlaadsluittoestel, systeem Mauser. Het arsenaal te Hanyang (Hang-tcheau), behoorende tot het Gouver nement van den onderkoning van Hou Pe en Hou Nao, is eveneens voorzien van eene moderne installatie. Er bevindt zich eene zeer goede geweerfabriek, die ongeveer 8000 geweren per jaar aflevert (Mauser systeem), terwijl in de kanongieterij op dit oogenblik 200 vuurmonden 'sjaars vervaardigd worden. Bij bezichtigiog van deze inrichting, kwam Lord. Ch. B. tot de ont dekking, dat ook hier geldverspilling op groote schaal plaats had, blijkende b.v. uit het fei*, dat er inrichtingen waren tot vervaardiging van Kruppkanonnen, welke nog in 't geheel niet in gebruik waren, evenals dit met een buskruitmolen het geval was. Te Hanyang bevindt zich een patroonfabriek, die 10 000 patronen per dag kan vervaardigen. Het beheer over de geheele inrichting is zeer slordig, een verant woordelijk persoon werd niet aangetroffen en de weinige Duitsche employés, die er in betrekking zijn, vinden niet den minsten steun bij de Chineesche autoriteiten. Het arsenaal te Fou-tcheoudat geheel onder oppergezag van den Mandsjoe-generaal Tseng Chee staat, en waarbij ook een scheepswerf behoort, is van niet veel beteekenis, terwijl dat te Cantonen behooren de tot het Gouvernement van den onderkoning van Kouang Si en Kouang Toung, eene verzamelplaats is van verouderd materieel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 503