472 De zich hier bevindende kruitfabriek ie zeer slecht ingericht, doch sedert korten tijd niet meer in gebruik en vervangen door eene naar de meest moderne eischen ingerichte fabriek aan de overzijde van de rivier gelegen, waarvan de machinerieën, ketels, enz. in het arsenaal zelf zijn vervaardigd. Zoo wordt hier ook aangetroffen eene vrij goede geweerfabriek, die tot vervaardiging van Mausergeweren dient, doch meer gebruikt wordt tot het maken van gingals. Ongeveer op vier mijl afstand van de nieuwe kruitfabriek is een patroonfabriek gelegen, bestemd tot vervaardiging van munitie voor de Mausergeweren en voor de gingals. Het arsenaal te Ching- Tu, staande onder het beheer van den Mandsjoe-generaal, is bestemd tot vervaardiging van Mausergeweren en de daarbij behoorende munitie. Strijdkrachten der Mogendheden. Daar bij eventueele vijandelijkheden in de Chineesche wateren de hoofdrol zeker wel door de marine zal worden vervuld, zoo voegen wij hieraan toe een vergelijkend overzicht van de voornaamste oorlogs vloten der wereld, zooals die op het einde van het jaar 1898 waren samengesteld. De wijzigingen, die in der loop der volgende jaren in de verschil lende formatiën worden gebracht, kunnen o.a. gevonden worden in: 1°. The Naval Annual, T. A. Brassey. 2\ Yon Löbell 's Jahresberichte. Overzicht der oorlogsvloten van de groote mogend heden op het einde van 189 8. Engeland. 29 (Slag) Pantserschepen lste klasse van 10 a 15.000 ton, met een vaart van gemiddeld 17 knoo- pen, bijna allen nieuw. 28 Pantserschepen 2de klasse van 6 a 10.000 ton, met een vaart van gemiddeld 14 kooopen, (Bijna al deze schepen zijn over de eskaders verdeeld of onmid dellijk beschikbaar.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 504