34 als in Nederland zóó dient geregeld te worden, dat zij niet telkens tot lotsverbetering genoopt worden naar eene andere betrekking te solliciteeren. En nu de financieels zijde der quaestie, die tegenwoordig de alles beheerschende is; ik geloof, dat die thans geen overwegend bezwaar tegen de voorgestelde verbetering behoeft te zijn; het plan bestaat n.l. om van de vier kamers van het Hoog-Gerechtshof de vierde, en misschien ook de derde kamer op te heffen. In het eerste geval dat n 1. alleen de vierde kamer wordt opgeheven komen de inkom sten van een vice-president en twee raadsheeren beschikbaar, ver moedelijk kan dan ook een substituut-griffier bij het Hoog-Gerechtshof gemist worden, wiens inkomen dan mede vrijkomt. Uit die bedragen kunnen de kosten voor een vast Hoog Militair Gerechtshof, volgens de door mij aangegeven formatie, bijna bestreden wordenbij het tevens opheffen van de derde kamer zullen alle beschikbaar komende trac- tementen ruim voldoende zijn om de meerdere uitgaven, ook voor de vier voorgestelde auditeurs-militair met een dito substituut, te bekostigen. Sedert den Gouverneur-Generaal De Eerens die den rang van Luitenant-Generaal had en in 1840 te Buitenzorg overleed -?hebben we twaalf burger gouverneurs-generaal gehad; het is aan te nemen, dat ieder hunner in de eene of andere tak van dienst verbeteringen heeft aangebracht; zoo zijn schatten besteed tot verbetering van de rechtspraak over den inlander, wat ongetwijfeld zeer noodig wasbij nagenoeg alle landraden ziju de ongegradueerde voorzitters vervangen door meesters in de rechten, zeer zeker nuttig; thans wordt beweerd, dat ook de ongegradueerde griffiers bij de landraden door gegradueer den zullen worden vervangen, waarvan het nut en de noodzakelijk heid wel eens wordt betwijfeld, alle verbeteringen, die aan de inlandsche rechtspraak ten goede komengeen dier twaalf laatste gouverneurs- generaal heeft echter ooit eene aanmerkelijke verbetering gebracht in de aanvankelijk op een goedkoopje ingerichte militaire rechtspraak de enkele veranderingen waren van administratie ven aard en schenen er vooral op berekend, om er toch de duurte niet in te brengen. Waarschijnlijk heeft niemand ooit de aandacht van een dier Excel lentie s op de gebreken der militaire rechtspraak gevestigd, want deze

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 50