482 1' Etranger, waarin de oprichting vermeld staat van een bataljon Chinee- zen, te Weï-haï-Weï, welke troep door Engelsch kader afgericht wordt. De sterkte van dat bataljon bedraagt ongeveer 1000 man; het kader met de instructie belast, wordt onder zeer voordeelige voor waarden voor twee jaren aangenomen, waarbij nog bepaald is, dat zij, die blijken geven van kennis der Chineesche taal, eene hoogere bezoldiging zullen genieteD. Het bataljon Chineezen wordt afgericht volgens de methode, toegepast in het Egyptische leger door Sir Evelyn Wood en Sir Francis Grenfeld. Dit is de eerste maal, dat een Chineesche troep op Europeesche wijze zal worden opgeleid en georganiseerd, door directen invloed van het kader op de inboorlingen, zonder hulp van Mandarijnen, welker hulp zeer veel te wenschen over liet en zich steeds meer in tegenwerking uitte. Naast deze mede- deeling treffen wij nog het bericht aan, dat door het Engelsch-Indische gouvernement is bepaald, dat, teneinde de studie van de Chineesche taal onder officieren aan te moedigen, zij, die blijkens een af te leggen examen in de grondbeginselen dezer taal, voor verdere oplei ding geschikt worden geacht, op gouvernementskosten voor één jaar naar China zullen worden gezonden. Yoor de Fransche koloniale troepen verwijzen wij naar een artikel in de „Deutsche Heereszeitung" van 19 April 1899, getiteld: „Die französischen Kolonialtruppen." Beschouwingen over den invloed van de gebeurtenissen in het Chineesche rijk op onze positie in Z.O. Azië. De geschiedenis der laatste jaren van het Hemelsche rijk heeft aanleiding gegeven tot velerlei bespiegelingen aangaande de toekom stige verhoudingen in het verre Oosten, betreffende mogelijke wijzigin gen in de wereldkaart, enz, bij welke beschouwingen in vele gevallen de mogelijkheid van ernstige verwikkelingen tusschen de verschillende mogendheden een groote rol speelde. Moge ook al het Samoa-verdrag een vreedzamen invloed, althans van tijdelijken aard, op de verwikkelingen uitoefenen, zoo heeft ons de geschiedenis van de laatste jaren toch geleerd, dat wij in China aan den vooravond van groote gebeurtenissen staan. Hoe het einde zal zijn van den staatkundigen strijd tusschen het

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 514