485 de moeite waard een of meer harer loten naar den Oost-Aziatischen „bodem over te planten; de tabaksbouw op Sumatra hangt nog steeds „af van het welgevallen van schrandere in China gevestigde vreem delingen ODze suiker brengt in China welvaart aan anderen; de geest dracht onzer weinig talrijke baanbrekers in deze landen wordt ge breideld door het gevoel van gemis aan steun, zoowel van het Yader- „land als van de koloniën; de Nederlandsche speculatiegeest, „anders vrij gevoelig voor elk lichtend puntje, schijnt blind voor „den straal, die uit China komt; en, waar andere natiën aan het „Hemelsche rijk onderdanen hebben afgestaan voor den dienst der „telegrafie, post-, douanen-, administratie-, spoorwegwezen, leger, vloot, „onderwijs, zeewezen, werken van waterstaat en van technischen „aard in 't algemeen, daar heeft Nederland gewacht, geaarzeld, ge schroomd, zich onthouden Uitingen, zooals in bovenstaande regels zijn neergeschreven, moeten stellig tot ernstig nadenken stemmen, te meer als men die in verband brengt met de talrijke meeningen, die in den laatsten tijd verkondigd zijn betreffende eene mogelijke bedreiging van het voortdurend bezit onzer rijke koloniën. Naast de belangrijke beschouwingen over de neutraliteit van Neder- landsch-Indië, voorkomende in de 10de aflevering 1899 van dit Tijdschrift, mogen in verband met de gebeurtenissen in China zeker wel twee belangrijke zaken ter overweging worden aanbevolen, t.w 1°, het vraagstuk van de verdediging van Ned. Iodië, meer in 't bijzonder de mogelijkheid van eene bedreiging ODzer vestiging aldaar tengevolge van politieke verwikkelingen in Oost-Azië 1); 1) Wij brengen hierbij in herinnering het feit, dat wij in onze Oost-Indische bezit tingen geheel afhankelijk zijn van Engelsohe kabels. Bij eventueele verwikkelingen met Engeland zullen wij niet alleen hier te lande in een ondragelijke onzekerheid verkeeren omtrent hetgeen in Indië gebeurt, maar de afsnijding der verbinding zal ook van ernstig nadeel kunnen zijn op den loop der zaken, daar het toch van het grootste belang is, dat de Regeering in Ned. Indië in gestadig overleg kan blijven met die in het moederland. Daar de „neutraal verklaring" der kabels, het beste middel om deze ernstigequaestie op te lossen, nog steeds tot de vrome wenschen behoort (conventie van Rome Dec. 1871 en Jan. 1872) zoude eene kabelverbinding (Nederlandsche) met Saigon zeker wel eene zaak van ernstige overweging kunnen zijn, te meer, daar de lijn Batavia-Saigon, die ongeveer 1300 K. M. lang is, slechts 3 millioen gulden zoude kosten en Saigon volgens bericht van den Gouverneur-Generaal van Fransch Indo-China door een Franschen kabel ver bonden zal worden met de Russisch Trans-Siberische lijn. Als dus werkelijk Neerland's

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 517