502 Be hoed naar het algemeen model (1), met zilveren lis en troetels en eene zwarte staande pluim. Be degen werd bij den witten pantalon aan een witten koppel en bij den laken pantalon aan een zwart verlakt lederen koppel gedragen. De leden van voornoemd korps zullen zilveren epauletten dragen volgens hun rang. De vorengenoemde betaalmeesters werden benoemd uit „onder officieren, die geen vooruitzicht hadden om tot officier te worden bevorderd, doch de noodige administratieve kunde bezaten, gepaard met goed gedrag en dienstijver en ook het vertrouwen verdienden om met den dienst van betaalmeester bij een garnizoen te worden belast, na vooraf eenigen tijd bij een betaalmeester werkzaam te zijn geweest". De eischen, welke in 1842 gesteld werden om tot aspirant-inten dant of aspirant-betaalmeester bevorderd te worden, waren de vol gende ade talen: Eene genoegzame kennis van de Nederlandsche taal, om zich daarin verstaanbaar uit te drukken en dezelve behoorlijk te schrijven. Het spreken der Haleische taal wordt gevorderd; de kennis der Javaansche, zoomede der Pransche, Engelsche en Hoogduitsche talen zal als eene aanprijzenswaardige kundigheid worden aangenomen. b, het schrijven: Eene duidelijke en vaardige hand, blijkbaar uit het maken van op stellen over administratieve onderwerpen en uit staten, waarin orde, duidelijkheid en netheid moeten gevonden worden voorts een genoeg zaam heldere stijl om de correspondentie over het administratieve vak te kunnen voeren. c, het rekenen Tot en met het verkleinen der gewone breuken, de tientallige breuken, de reken- en meetkundige evenredigheden en het tiendeelig stelsel van maten en gewichten. d, de geschiedenis: 1) Hoe de modellen waren, troffen wij nergens aan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 534