OPERATIEN VAN HET AMERIKAANSCHE ESKADER VOOR SANTIAGO. (Overgenomen uit de Revue d'artillerie van April 1899). De strijd tusschen de Vereenigde Staten en Spanje naar aanleiding van, den Cabaanscheu opstand heeft enkele belangrijke gegevens ver schaft voor de oorlogen der toekomst. Deze strijd heeft het groote nut van aan alle eischen beant woordend materieel, dat goed uitgerust en vooral goed bediend wordt, duidelijk doen uitkomen en bewezen, dat hierin een overwegende factor voor de overwinning ligt. De Revue heeft in Januari j.l. een overzicht gegeven van de resul taten door de Amerikaansche artillerie aan boord der oorlogsbodems, verkregen in den zeeslag, die de vernietiging van het Spaansche eska der onder admiraal Cervera voltooide. Dit opstel heeft ten doel de geschiedenis van de rol door deze artillerie bij Santiago gespeeld aan te vulleD, door met weinige woorden hare operatiën te vermelden tegen de werken, die de baai van Santiago verdedigden. Krachten van den verdediger. Aardrijkskundige opmerking. Santiago, de hoofdstad van eene provincie van het eiland Cuba, is een stad met ongeveer 45000 zielen, gebouwd op de heuvels aan het einde van een zeer veilige baai. De toegang tot deze baai, gelegen op ongeveer 4 mijlen van de stad, is zeer nauw; hjj ligt tusschen de hoogten van Morro ten Oosten en die van Socapa ten Westen. Deze hoogten verheffen zich tot bijna 65 M., zijn van de landzijde moeilijk te naderen en eindigen Zuid waarts in rotseD, die steil uit zee oprijzen. De baai is dus door de natuur voorzien van verdedigingswerken: Morro rechts, Socapa links en in front Punta Gorda, uitstekende stellingen van waaruit Een kanon aan wal is evenveel waard als een scliip op zee.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 540