509 men den toegang kan enfileereD, en elk schip, dat er zich in waagt, gedurende minstens 20 minuten onder vuur kan nemen. Bovendien was niets gemakkelijker, dan het verdedigen van een linie vaste torpedo's door snehuurgeschut, gedekt opgesteld op de Westkust van de baai. Het in staat van verdediging stellen. Bij de opening van de vijande lijkheden was de stelling van Santiago niet in staat van verdediging. Men had er zich toe bepaald talrijke plannen te ontwerpen, waarvan geen enkel evenwel aangenomen was, ten minste geen maatregelen tot uitvoering waren genomen. Te Punto Morrilo, de Westelijke punt van Morro, bestaat een sterk kasteel met dikke muren, dat eertijds misschien een goede sterkte moge geweest zijn, heden is het niet meer dan een mooi doel voor het vuur van een vloot. De oude batterijen „Estiella" en „Santa Catalina" op Socapa waren ruïnen. De stad Santiago bezat slechts eene batterij, waarvan de bestem ming was saluutschoten te geven aan schepen, die de haven bezochten. Het eerste werk van den iaad van defensie der stad was de stukken buiten de bestaande werken te brengen in uit elkander gelegen stellingen. Tengevolge yan dit besluit werden vier batterijen gevormd, die wij zullen aanduiden door de namen Morro, Socapa, Punta Gorda en La Estrella. Wij zullen ons slechts bezig houden met de drie eerstgenoemde, daar de vierde geen rol hoegenaamd bij de verdediging gespeeld heeft. Be batterij Morro. Op 200 M. ten Oosten van het sterke kas teel verheft zich een vuurtoren, 100 M. ten Oosten van dezen vuur toren werd de nieuwe batterij opgeworpen op een hoogte van 63 M. Het lichaam der batterij was opgebouwd uit met cement gevulde houten kisten, bekroond door twee aan twee geplaatste tonnen even eens met cement gevuld, die de merlons vormden de tusschenruimte was 6 M. De tusschenruimte tussehen de tonnen was aangevuld met cement of zand. Het barbet was aan de buitenzijde versterkt met zandzakken. Om de bediening te beveiligen, had men op 10 M. achter de batterij een gracht gegraven van 1.50 M. diepte en 0.60 M. breedte, evenwijdig aan de vuurlijn en verbonden met het empla cement door zigzag loopgraven. Dl. I, 1900. 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 541