514 kunnen aangaan; maar de Amerikanen oordeelden, dat het vaartuig met voordeel gewend zou kunnen worden tegen de werken van Santiago. Het verscheen den 15en Juni in de Cubaansche wateren en ver bleef er tot den 266n. Uitwerking van liet vuur. Chronologische opsomming der gebeurtenissen. Den 18en Mei begonnen de Amerikaansche oorlogsbodems hunne eerste werkzaam heden voor Santiago; zij deden 160 schoten, waarop de batterij Punta Gorda antwoordde. Sedert 19 Mei tot 5 Juni had er geen noemenswaardig bombar dement plaats, maar den 6en Juni te 8| uur 's morgens, opende het Amerikaansche eskader, samengesteld uit tien oorlogsschepen, verdeeld over twee divisiën, een hevig vuur, dat tot ll1 /2 uur duurde, met twee pauzen ieder van een kwartier. De Oostelijke divisie vuurde op Morro en Aguadores, de andere op Socapa en Mazamorru. Het munitieverbruik op dien dag is door de Spanjaarden op 8000 proj. geschat. Dit aantal schijnt aannemelijk, wanneer men bedenkt, dat het aantal stukken, dat aan het vuur deelnam, ongeveer 100 bedroeg en de duur van het bombardement 175 minuten was, hetgeen leidt tot gemiddeld een schot per 2 minuten en per stuk. Het aantal schoten, dien dag door de batterij Socapa afgegeven, was slechts 47een der oorzaken van deze zwakke beantwoording van het vijandelijk vuur schijnt men te moeten vinden in de dichte rooksluier, die de schepen omgaf. Den 14en, 16en en 18en Juni nieuwe bombardementen. Den 22™ Juni ontscheping van de expeditionnaire macht; de Brooklyn, de Iowa en de Texas nemen de batterijen Morra en Socapa onder vuur, die dit vuur beantwoorden. Van haar kant deed de batterij van Punta Gorda 5 schoten. Eindelijk den 2™ Juli, nieuw bombardement, samenvallend met den aanval te land op de werken der stad. Uitwerking van het vuur der batterijen. De bediening van de kuslbatterijen van Santiago kon met hun middeleeuwsch geschut natuurlijk geen aanspraak maken op eenige uitwerking op de Ameri kaansche schepen. Het volgende feit bewijst de juistheid dezer bewering; toen de

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 546