515 Amerikanen de batterij Morro samen, vonden zij een zeker aantal geladen houwitsers. Een van deze met een vrij groote elevatie afge vuurd, gaf de verbazende schootsverheid van 730 M. Wat er ook van zij, ieder der batterijen Morro en Socapa had één stuk met voldoende schootsverheid. In de batterij Socapa was het de scheepsvuurmond van 16 c.M., die het doel bereikte. Het projectiel trof de Texas aan bakboordzijde op 20 voet van den voorsteven, door boorde de wand en sprong tusschendeks, één man doodend terwijl er zes gewond werden. In de batterij Morro was het de houwitser van 21 c.M., die de Iowa trof bij een nachtelijk vuur. De batterij werd verlicht door het zoeklicht van een der Amerikaansche schepen en vuurdemaar de gepantserde Iowa, die in de duisternis lag werd getrof fen en niet het schip, dat het licht wierp. De granaat doorboorde een tus- schenschot en sprong in de longroom, zonder echter iemand te treffen. Uitwer king van het vuur cler Amerikaansche schepen. Ondanks de krachtige middelen, waarover de aanvaller beschikte, is de uitwer king van zijn vuur onbeteekenend geweest. Het oude kasteel Morro, de schijf, die zich tegen den hemel af- teekende, is vrij zwaar beschadigd, evenals de gebouwen gelegen tus- schen het kasteel en den vuurtoren. De ijzeren platen van 25 m.M. ongeveer, die in het muurwerk van den vuurtoren waren ingelaten, werden van de zeezijde door verscheidene projectielen doorboord, zelfs door de granaten van 15 c.M.; de platen aan de tegenovergestelde zijde waren geheel vernield door het springen der projectielen. In de batterij Morro werd het kanon van 16 c.M. op den uiter sten linkervleugel door een projectiel omvergeworpen; maar er werd overigens geen ander nadeel toegebracht, dan dat eenige zandzakken vernield werden. Een projectiel van 20 c.M., dat zonder buis verschoten was, werd achter de batterij gevonden. In 't algemeen valt op te merken, dat de Amerikaansche buizen op zeer onvoldoende wijze gewerkt hebben. Den 16en Juni werd een van de twee vuurmonden Hontoria door een granaat van zeer groot kaliber (1), letterlijk onder zand en 1) Volgens den commandant D. JoBe Muller y Teyeirio was het een granaat van 32 c.M. Waarschijnlijk waB het een projectiel van 13pd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 547