518 Cervera (1), blijft het aantal verkregen treffers op de Spaansche wer ken buiten alle verhouding tot het enorme munitieverbruik. De dagbladen hebben verscheidene malen verkondigd, dat de Morro en Socapa „tot zwijgen waren gebracht". Het onderzoek naar de uitwerking van het vuur dezer batterijen heeft geleid tot het volgende: Indien de Spanjaarden niet schoten of ophielden met vuren, is het alleen, omdat zij de overtuiging bezaten van hun onmacht en van de onmogelijkheid om uitwerking van hun schot te verwachten. Men heeft dus kunnen zeggen, dat het bombar dement van de werken van Santiago een nuttige oefenschool is geweest voor het Amerikaaneche eskader. Het schijnt belangrijk na te gaan hoe de wijze van optreden der Amerikaansche scheept artillerie van groot kaliber, tegen de Snaansche kustbatterijen kan geweest zijn. Deze lagen op 63 M. hoogte. Yoor den afstand van 1800 M. waarop in het bijzonder het bom bardement van 6 Juni (2) plaats had, was de dekking der borst weringen zeer voldoende, zooals onderstaand schetsje duidelijk aantoont. Indien men let op den hoek c, ziet men, dat de hoogte van de dek kende kruin overeenkomt met de culminatiehoogte BD van de baan AB, die overeenkomt met de ballistische gegevens van de Ameri kaansche kanonnen van 8 en 12 pd. Dus in dit bijzonder geval, was de afstand van 1800 M. juist de afstand waarop de baan AB D (1) Het schijnt, dat de Amerikanen waren ingelicht omtrent de plaats van het eskader en die der „Reina Mercedes" door hunne Cubaansche bondgenooten. (2) De admiraal Sampson heeft in zijn berichten omtrent het bombardement den afstand yan 2000 yards (1800 M.) opgegeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 550