BOEKBESCHOUWINGEN. Indische militaire belangen IV. De be sprekingen van de in „De Indische Gids" van Juli en Augustus 1899 voorkomende artikelen over een samensmelting van de offi cierskaders in Nederland en in Indië. Over gedrukt uit de Indische Gids, Maartaflevering 1900. Het was waarlijk geen wonder, dat de artikelen door de machtige pen van XXX in de Juli-en Augustusafleveringen van „De Indische Gids" 1899 neergeschreven, van vele zijden bespreking en ook weerspreking uitlokten. De Eedactie van den Indischen Gids stelde XXX in de Maart aflevering van haar tijdschrift in de gelegenheid de kritiek op zijn fusie- opstellen te behandelen. Driester maakt hiervan gebruik om in een met warmte en overtuiging geschreven opstel, dat eene lezing en korte bespreking overwaard is, zijn persoonlijk standpunt in deze quaestie te verdedigen. Ware het, dat hij alleen behoefde op te komen tegen eene in het Va derland van 30 Augustus geuite meening, dat hij „niet altijd van een zijdigheid is vrij te spreken en hij nu juist niet uitmunt in zachtzinnig- „heid, waar het geldt een oordeel uit te spreken over personen, die over „een fusie der beide officierskorpsen anders denken dan hij"... dan zou hij gezwegen hebben, maar een scherpe aanval op hem gedaan door „Een Indisch officier" in de Militaire Spectator No. 11, noopt hem de pen op te vatten om de tegen hem ingebrachte beschuldigingen te weerleggen, beschuldigingen, die o.m. niet minder bevatten dan dat hij kracht zoekt in middelen, die hem niet als een ridderlijk tegenstander doen kennen. Vooreerst wat betreft eenzijdigheid. Schrijver verwerpt die aantijging met de vraag of een verklaard tegenstander van de fusie, gelijk hij is, ooit zoo onpartijdig heeft aangegeven, wat voor de fusie is aan te voeren, zoo onomwonden sommige argumenten van medetegenstanders heeft aan getast, zich zoo angstvallig van overdrijving heeft onthouden als hij, en geeft als bewijs daarvoor meerdere punten in zijne Juli- en Augustus- opstellen aan. Schrijver wordt heftig, we zouden zeggen bijna hartstochtelijk, waar

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 552