524 formules van Colomb te grijpen om in te zien, dat bovenbedoelde vloot meer offensief en defensief vermogen bezit dan de escadrille van den heer E. en dan ook met meer kans van slagen een vijand voor onze kusten zou kunnen bestrijden dan deze laatste. Door het totaal ontbreken van pantserdek en daardoor natuurlijk van defensief vermogen, zijn de artillerieschepen van den heer E. ongeschikt te achten voor den eclaireursdienst; terwijl de 3 pantserdekschepen daar voor juist zulke goede diensten kunnen bewijzen. lntusschen zij hier aan den anderen kant toegegeven, dat: le, de West-Indische koloniën volgens het plan van den Minister door slechts 2 schoeners beschermd zullen wordendaar is dus van verdedi ging feitelijk geen sprake; en 2e, ook het O. I. eskader kleiner is dan de heer E. in zijn plannen aangeeft (1). Daartegenover staat echter weer, dat de heer E. niets disponibel heeft voor de Vliegaten en de monden v/h. Hollandsch diep, welke volgens het plan van den Minister beschermd worden door 3 kleine pantserschepen en 3 monitors. „Les peuples assistent, stupéfaits et résignés, a la folie sarabande des „millions qui se dépensent et se dépenseront encore en armements „maritime». Si cependant, par une subite vision des choses, ils venaient „a être éclairés sur la gravité des dissentiments existants entre les tech- „niciens qui, dans chaque pays, ont la responsabilité des questions mari- „times et qui touchent en même temps au plus profond des interets „financiers ainsi qu'a ceux militair es, nul doute qu'il n'ait un mouve- „ment d'épouvante general. „On est, en effet, a peu prés d'accord sur les principes généraux qui „régissent les questions relatives au materiel offensif des armées de terre, „materiel qui possède, plus ou moins, les mêmes caractéristiques. Les „canons et les fusils de telle ou telle nation ne différent guère que par „les détails qui ne peuvent imposer une supériorité absolue en faveur „d'un type determine. „Dans la marine, au contraire, tant dans la conception du navire que „dans son armement, nous voyons régner une veritable confusion des lan- „gnes. Les hommes les plus compétents, les plus autorisés, semblent domi- „nés par les sentiments les plus opposes et soutiennent les opinions les „plus contradictoires. Au milieu de ces luttes, le public profane ne sait „plus quoi croire et se demande avec anxiété de quel cöté se trouve „la juste appréciation des choses." 1) Hoe uiterst wenschelijk en noodig wij in het algemeen ook versterking van de vloot in Indië vinden, zoo achten wij het toch als de draagkracht der natie werkelijk de aangenomen financieele grenzen steltlogisch, dat de gelden in de eerste plaats besteed worden voor het waarborgen van ons onafli. voortbestaan in Nederland.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 556